Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Po třech letech se opět koná mezinárodní odborná konference Stříbrná Jihlava

Po třech letech se opět koná mezinárodní odborná konference Stříbrná Jihlava
Dnes dopoledne byl v prostorách sídla Kraje Vysočina zahájen 9. ročník třídenní konference Stříbrná Jihlava 2019. Tato prestižní mezinárodní akce se koná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který osobně přivítal účastníky v krajském kongresovém sále: „Vážíme si toho, že tato konference k historii starého hornictví a hutnictví od pravěku do novověku má v našem kraji již dlouholetou tradici, která sahá až do devadesátých let minulého století, a přitom si udržela svoji odbornou úroveň a renomé. Dokonce se stále rozšiřuje počet zahraničních účastníků a zemí, ze kterých k nám přijíždíte. Program je nesmírně bohatý, a proto děkuji za přípravu a vítejte na Vysočině!“
 

 
 

Konference k historii starého hornictví a hutnictví od pravěku do novověku je letos rozdělena do devíti bloků, a to geologie, pravěká montánní archeologie a dolování v historické době, historie báňských regionů, mapování, 3 D modelování a prezentace montánních památek, montánní archeologie, Krušné Hory, Českomoravská vrchovina I. a II. část a varia. V průběhu dvou konferenčních dnů zde celkem zazní 35 příspěvků a další jsou prezentovány formou posterů umístěných před kongresovým sálem. Příspěvky budou rovněž otištěny ve sborníku, s jehož vydáním je rovněž počítáno. Přednášející přiblíží nejen výsledky nových výzkumů, ale i možnosti aplikace zcela nových metod při zkoumání i prezentaci v oborech geologie, pravěké montánní archeologie, dovolání v historii a dalších.

 

První konferenční den zakončí večerní oficiální přijetí účastníků na jihlavské radnici primátorkou města Karolínou Koubovou, která rovněž nad akcí převzala záštitu. V gotickém sále budou hosté seznámeni s historií havířských průvodů a prohlédnou si radnici. Vytrvalí účastníci si následně mohou ještě užít noční prohlídku Muzea Vysočiny Jihlava s archeologickou výstavou spojenou s prezentací originální kostýmů havířského průvodu. Páteční podvečer stráví účastníci na zrekonstruovaném hradě Roštejn, kde je pro ně připravena noční prohlídka s kulturním programem. Sobota 12. října je již tradičně vyhrazena celodenní exkurzi v terénu na Havlíčkobrodsku, konkrétně v lokalitách Utín, Stříbrné Hory a Koječín. 

 

Hlavním cílem konference konané v tříletých intervalech již od roku 1995 je sblížit odborníky i amatéry díky osobním setkáním i neformální atmosféře, která panuje během doplňkových aktivit a rozšířit mezinárodní spolupráci na vysoké úrovni.  Velký význam má výměna zkušeností a předávání si nových poznatků. Spolupořadateli jsou Muzeum Vysočiny Jihlava, Archaia Brno a Ústav archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Brno. Finančně je akce podpořena Krajem Vysočina a statutárním městem Jihlava. Vedle 65 tuzemských účastníků je přihlášeno více než 20 zahraničních, a to například z Německa, Rakouska, Polska, Velké Británie, Francie, Slovenska, Itálie a Švédska. V rámci devíti ročníků se konference již zúčastnilo celkem 428 účastníků z 10 zemí, otištěno bylo 1647 stran příspěvků a navštíveno 24 lokalit s najetými 967 kilometry.

 

stříbrná jihlava

stříbrná jihlava

 stříbrná jihlava

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Po třech letech se opět koná mezinárodní odborná konference Stříbrná Jihlava
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2019 / 10.10.2019

Počet návštěv: 1998
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek