Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pilotní program prověřující možnosti fungování domácí hospicové péče pokračuje

Senioři pomoc
VZP prodloužila pilotní projekt zkoumající ekonomickou výhodnost doprovázení umírajících v domácím prostředí. Jedním ze sedmi subjektů vybraných v ČR je i vysočinský Domácí hospic svaté Zdislavy z Třebíče. V minulém roce v rámci pilotního programu doprovodili v rámci tohoto projektu pracovníci hospice stovku umírajících.
 

 
 

„Zařazení domácího hospice působícího na území Kraje Vysočina do pilotního projektu je pro náš region klíčové. Je jedním z mnoha signálů, které potvrzují opodstatněnost poskytování domácí hospicové péče v regionu. V roce 2015 uvolnil Kraj Vysočina více než sedm miliónů korun na zajištění služeb a vidina možného spolufinancování této služby zdravotní pojišťovnou by ji zásadním způsobem přiblížila dalším klientům,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že detailní znalost problematiky je využívána při přípravě krajské koncepce hospicové péče.

Pilotní projekt VZP má ověřit předpoklad, že domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je pro ně nejen komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější. Pokud se tento předpoklad potvrdí, pojišťovny údajně zváží zařazení péče do činností hrazených z veřejného zdravotního pojištění. VZP na projekt dává 15 milionů korun.

„Podle průzkumů veřejného mínění si téměř 80 procent české populace přeje umřít doma a nejméně přijatelným prostředím, kde by lidé chtěli strávit poslední dny života, je podle 69 procent lidí léčebna dlouhodobě nemocných a pro 31 procent nemocnice,“ popisuje preference vedoucí Domácího hospice svaté Zdislavy Eva Vráblová a dodává, že skutečnost je ale taková, že 80 procent nemocných umírá v nemocnicích nebo v domovech pro seniory.

 

Do projektu je v rámci Kraje Vysočina zapojena i Nemocnice Třebíč, která v rámci dohody o spolupráci umožňuje zapojení vybraných lékařů.


Domácí hospic svaté Zdislavy

V roce 2014 došlo ke změně služby ze sociální na zdravotně – sociální. Oblastní charita Třebíč začala spolupracovat od dubna 2014 s Domem léčby bolesti s hospicem svatého Josefa Rajhrad a primářem Ladislavem Kabelkou, předsedou České společnosti paliativní medicíny. Postupně se spolupráce rozšířila a v současné době pracuje v domácím hospici devět lékařů, devět zdravotních sester, psychoterapeut a pečovatelky. Péči zajišťujeme sedm dnů v týdnu, 24 hodin denně. 1. dubna minulého roku byl zahájen projekt, který má nastavit model financování mobilních hospiců a případné úhrady ze zdravotního pojištění za péči. Zapojilo se do něj sedm poskytovatelů, mezi nimi je i Domácí hospic svaté Zdislavy Třebíč. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Pilotní program prověřující možnosti fungování domácí hospicové péče pokračuje
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 12.2.2016 / 12.2.2016

Počet návštěv: 1807
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek