Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Září


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Petr Krčál: Transformaci sociálních služeb může zastavit nedostatek peněz

Petr Krčál: Transformaci sociálních služeb může zastavit nedostatek peněz
Transformaci sociálních služeb, která má vyvést lidi s postižením z ústavů do komunitního bydlení, může podle krajů ohrozit až zastavit nedostatek peněz. Při veřejném slyšení v Senátu to uvedl radní Kraje Vysočina Petr Krčál. Kritizoval jak vládní sociální reformu, tak chystané úspory v rozpočtu na příští rok. "Bavíme se o dvou miliardách korun, které můžou poslat ke dnu poskytovatele sociálních služeb," uvedl Krčál. Varoval, že v případě nedostatku peněz na sociální služby budou muset kraje sociální transformaci zastavit.
 

 
 

„O společenské začlenění občanů s mentálním postižením, kteří žijí v ústavech sociální péče, toho bylo napsáno poměrně hodně. V posledních desetiletích minulého století se setkáváme s rozvojem diskuze a s počátky systémového přístupu k začleňování do společnosti. Možná ještě nejsme připraveni tyto lidi přijmout a bez dostatku informací ani být nemůžeme. Až donedávna totiž byli většinou „zavřeni“ v oplocených zařízeních na okraji měst a vesnic, daleko od běžného života. Pokud se dostali za brány ústavu, bylo to jen v jeho blízkém okolí,“ doplnil radní Petr Krčál.

 

Transformace rezidenčních zařízení v České republice navazuje na zahraniční trendy označované jako „humanizace ústavní péče“. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá podle dostupných informací pro příští rok s dotacemi na sociální služby ve výši 6,1 miliardy korun. Asociace krajů požaduje částku ve výši 8,5 miliardy korun.

 

Manažerka transformace Tereza Kloučková z ministerstva práce a sociálních věcí podotkla, že na přeměnu sociálních služeb je zajištěna investiční podpora z evropských fondů ve výši 1,3 miliardy korun. Připustila ale, že náklady na provoz sociálních zařízení při přechodu na nový typ služeb vzrostou asi o pětinu. Transformace je nicméně podle Kloučkové proces, který bude podle západoevropských zkušeností trvat 40 let. Cílem je vytvořit v ČR síť služeb, která by byla dostupná pro každého člověka se zdravotním postižením podle jeho reálných potřeb. "Budování nových velkokapacitních ústavů je fakticky past na klienty. Snažíme se podporovat vznik domácností o maximálním počtu šesti osob, které jsou opravdu v přirozené komunitě," uvedla Kloučková.

 

Přiznala, že v současnosti je nedostatek chráněných bytů nebo malokapacitních domovů pro osoby se zdravotním postižením a pracovních příležitostí pro ně. V ústavech podle Kloučkové stále ještě žijí lidé na několikalůžkových pokojích se společnými koupelnami a toaletami a trpí naprostým nedostatkem soukromí.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Petr Krčál: Transformaci sociálních služeb může zastavit nedostatek peněz
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.11.2011 / 25.11.2011

Počet návštěv: 15635
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek