Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Petr Krčál: Transformace sociálních služeb je funkční systém

Petr Krčál
Pracovní návštěvu Pardubického kraje absolvoval v pátek 26. února 2010 krajský radní Vysočiny pro sociální oblast Petr Krčál. Se svým pardubickým protějškem - resortním radním Miloslavem Macelou jednali o koncepčním rozvoji sociálních služeb v České republiky do roku 2012 a dále se věnovali transformaci ústavů sociální péče, kde jde o vytvoření životních podmínek a prostoru pro lidi, kteří z různých důvodů nejsou schopni žít samostatně nebo se svou rodinou. Jednání se zúčastnili i vedoucí krajského oddělení sociálních služeb Vysočiny Jiří Bína a projektový manažer transformace Roman Sýkora.
 

 
 

V Domově sociálních služeb ve Slatiňanech, který již desítky let vytváří podmínky pro důstojný život, pocit zázemí, jistoty a bezpečí pro téměř tři stovky klientů s mentálním postižením, si Petr Krčál a Miroslav Macela prohlédli zázemí domova a diskutovali s ředitelem domova Miloslavem Kubínem o změnách v chápání péče pro osoby se zvláštními potřebami péče, výchovy a vzdělávání. Slatiňanský domov začal již před lety s konsolidací situace v oblasti prostorových možností pro své klienty. Pustil se do výstavby domků, které dnes slouží jako domácnosti pro třicítku klientů s menší i vysokou mírou podpory. Kulturní prostředí domků tvoří základ pro celý proces přechodu klientů z ústavního typu do rodinného prostředí. Takzvaná transformace se bude v kraji Vysočina realizovat např. v Jinošově, postupně se má týkat i ústavů Křižanov, Těchobuz a Lidmaň.

 

„V současné době není sporu o tom, jak tyto lidi dále obstarat. Dnes je zřejmé, že jde o náročný a komplexní úkol, který bude trvat dvě desítky let a bude vyžadovat vzdělání našich sociálních a zdravotních pracovníků a profesní kvalifikaci. Bude preferovat osobu, zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením s klienty vyžadující trvalou péči,“ řekl při návštěvě krajský radní Petr Krčál.

 

Domov sociální péče ve Slatiňanech byl založen v roce 1926 a postupně se rozvíjel v moderní zařízení zabezpečující komplexní výchovu, vzdělávání a rozvoj základních dovedností osob s mentálním postižením. Zařízení je i klinickým pracovištěm Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Palackého Olomouc. Úzce spolupracuje i s tamním hřebčínem, který je špičkovým pracovištěm pro chov Kladrubských vraníků. Domov ve Slatiňanech má několik koní zapůjčených za účelem léčebné hypoterapie. Transformaci ústavu začali pardubičtí krajští zastupitelé realizovat po zkušenostech z některých míst v zahraničí. Dobré zkušenosti má Velká Británie a Holandsko. Velice dobré zkušenosti načerpali i v sousedním Rakousku a Švýcarsku.

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.3.2010 / 1.3.2010

Počet návštěv: 8201
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek