Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Petr Krčál: Stát šetří na nepravém místě

Petr Krčál: Stát šetří na nepravém místě
Objem státních dotací pro poskytovatele sociálních služeb rok od roku klesá. V roce 2010 poskytovatelé na Vysočině obdrželi na svůj provoz přes 354 milionů korun, letos se už objem stejných dotací ze státního rozpočtu snížil na 306 milionů korun. K této změně dochází v době růstu nákladů spojených s poskytováním nezbytných sociálních služeb vlivem změn v sazbě DPH nebo vlivem růstu cen energií.
 

 
 

Závažné finanční problémy se dotýkají domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením, denních stacionářů nebo pečovatelské služby. Pokles státních dotací přichází v době nárůstu nákladů na zboží energie i pohonné hmoty. Také systém zdravotního pojištění přijímá opatření, která mohou vést ke snížení objemu peněz na zajištění péče pro seniory a občany se zdravotním postižením.

 

Vloni poskytovatelé na Vysočině obdrželi na svůj provoz 329 milionů korun, letos je to o 23 milionů korun méně. Vláda prý musí šetřit výdaje z veřejných rozpočtů. Jedná se ale o skutečnou úsporu? Vyčíslený propad státní dotace je například celkovým rozpočtem pro zajištění fungování dvou největších domovů pro seniory v kraji - v Humpolci a v Třebíči o celkové kapacitě 400 lůžek. Kdybychom tato lůžka pro nedostatek financí zrušili, přišlo by o práci mimo jiné i více než 200 zaměstnanců, kteří nyní pečují o seniory. Stát ztratí příjmy z jejich daní a z dalších odvodů, začne za ně hradit zdravotní pojištění a bude jim vyplácet sociální dávky nebo obdobné platby. Bude-li v kraji o tolik lůžek méně, nezíská místo v domově pro seniory 400 občanů, kteří z důvodu věku a zdravotního stavu potřebují celodenní péči. Jejich blízcí budou muset odejít ze svého zaměstnání, aby zajistili péči o své rodiče. Tato situace může mnoho z nich potkat ve věku okolo 50 let. Nezůstanou později závislí na státní pomoci jako dlouhodobě nezaměstnaní? Budou mít na financování studia svých dětí? Kolik stát nakonec vyplatí na sociálních dávkách a jaké dopady bude mít takové opatření na zaměstnanost v regionu.

 

Jak je snadné snižovat výdaje v globálních číslech, když se nemusíte nebo nechcete zabývat dopady do života konkrétních lidí. Jak je to také krátkozraké.

 

Kraj Vysočina musel již vloni vzhledem k vývoji státního financování vynaložit na provoz sociálních služeb resp. je dofinancovat částkou 107 milionů korun. I v letošním roce se budeme snažit předejít nejhorším dopadům neuváženého šetření ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Bude to však nelehký úkol pro radu kraje i pro pracovníky, kteří se profesionálně věnují pomoci svým spoluobčanům. Práce v atmosféře existenční nejistoty je totiž vždy obtížná. Je velká škoda, že ministerstvo, které se zatím nechtělo vzdát moci rozhodovat o financování sociálních služeb, zatím nebylo schopno zajišťovat finance v rámci stabilního a funkčního systému. Nepomohlo ani to, že kraje na hrozbu vážných finančních problémů po celý loňský rok upozorňovali.

 

Jen v krajských sociálních zařízení je v současné době zaměstnáno 1 300 lidí, kteří se starají o více než 2 tisíce klientů. Dalšími důležitými poskytovateli sociálních služeb – pobytových, ambulantních, poradenských i terénních zajišťují ve své režii například města, církve nebo neziskové organizace. I jejich provoz je závislý na výše uvedených dotacích státu.

 

  • Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí
 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 31.1.2012 / 31.1.2012

Počet návštěv: 17101
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies