Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Peníze na výkon státní správy chybí krajům, ale i městům a obcím

peníze, ilustrační foto
Podle informací z jednání hejtmanů a špiček ministerstva vnitra, které se konalo začátkem tohoto týdne v Praze, by mohly kraje v budoucnu získat od státu desítky až stovky milionů korun navíc na výkon státní správy. V současné době hradí stát například Kraji Vysočina pouze zhruba 60 procent nákladů na tyto činnosti. Podle dostupných informací by stát mohl už od roku 2016 poskytovat 100 procentní náhradu za výkon agend, které jménem státu vykonávají územní samosprávy. Návrh změn chce ministerstvo vnitra předložit do konce června vládě.
 

 
 

„Podporujeme návrh, aby byly kryty alespoň provozní výdaje na výkon státní správy v přenesené působnosti spravedlivě všem územním samosprávným celkům, tedy krajům a obcím, a to ve výši 100 %. K tomu by bylo vhodné nejprve stanovit závaznou metodiku pro určení konkrétní výše výdajů a dle možností i standardy personálního zajištění agendy,“ upozorňuje Zdeněk Kadlec, ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina, který na nedostatečné dotování nákladů chybějících na výkon přenesené státní správy ze státu na kraje a obce dlouhodobě upozorňuje. „Pokud stát vyžaduje po krajích i obcích výkon státní správy – např. státní správa v oblasti životního prostředí, zdravotnictví, myslivosti, rybářství, stavebního řízení, matrik, evidence obyvatel apod., měl by logicky garantovat její financování, je to vlastně služba vykonávaná pro stát na jeho objednávku,“ dodává Kadlec s tím, že krajské peníze z rozpočtového určení daní, kterými musí státní správu dotovat, se pak v plné výši odrazí v krajských investicích např. do zdravotnictví nebo sociálních služeb.

 

Jakékoli změně musí podle informací ministerstva vnitra předcházet sběr přesných dat o tom, jaký počet úkonů jednotlivé úřady vykonávají.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Peníze na výkon státní správy chybí krajům, ale i městům a obcím
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.1.2013 / 24.1.2013

Počet návštěv: 13251
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek