Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pečovat a žít doma je normální

Pečovat a žít doma je normální
Pečujete doma o blízkou osobu? Uvažujete o tom, že budete o někoho pečovat? Víte, kam se můžete obrátit s radou o pomoc? Znáte sociální a zdravotní služby ve svém okolí, které vám mohou péči ulehčit? Odpovědi na tyto a řadu další otázek dostali všichni zájemci, kteří v pondělí 8. 4. 2019 přišli do sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. Zde se pod záštitou 1. náměstka hejtmana Kraje Vysočina Pavla Fraňka konalo setkání neformálních pečujících Kraje Vysočina.
 

 
 

Čtyřicítka účastníků se nejdříve seznámila s projektem Podpora neformálních pečujících, v rámci kterého byla vytvořena příručka pro ty, kteří pečují doma o blízkého člověka. Dagmar Solnářová, zástupce Fondu dalšího vzdělávání Praha, příručku s názvem „Jak na péči“ nejen představila, ale všichni účastníci setkání jí na místě obdrželi a mohli se s ní podrobně seznámit.


V další části setkání seznámil Martin Jelínek, referent odboru sociálních služeb krajského úřadu, návštěvníky s tím, jaké možnosti mají v Kraji Vysočina, kam se obrátit o pomoc a hlavně na co se připravit v průběhu péče. Ředitelka Integrovaného centra sociálních služeb Jihlava Alena Řehořová představila konkrétní sociální organizace, které poskytují služby v Jihlavě a přilehlém okolí. Marcela Rýpalová, vedoucí Alzheimer poradny Vysočina, potom přehledně shrnula další rady a možnosti pomoci péče o osoby s nejrozsáhlejší civilizační chorobou.

Závěr setkání velmi laskavě a moudře shrnul Milan Klapetek, který se zamýšlel nad významem péče o své blízké v domácím prostředí a vyzdvihl každou snahu při vytváření chrámu lidskosti. Tento chrám staví každý, kdo se domácí péči věnuje a často stačí vlídné slovo, empatické naslouchání a blízká přítomnost s nemocným.


Celé setkání se dá shrnout do malého desatera pro neformální pečující, které vyplynulo z podnětného setkání všech přítomných:


Desatero neformálních pečujících

 1. Přijměte změnu ve svém životě v souvislosti s péčí o blízkého člověka

 2. Akceptujte možnosti nemocného a příznaky jeho nemoci

 3. Orientujte se v síti sociálních služeb, které vám mohou pomáhat

 4. Využívejte síť sociálních služeb ve vašem okolí

 5. Požádejte o radu odborníka, který vám pomůže s rozvržením péče

 6. Zapojte do péče další členy rodiny a blízké

 7. Naučte se odpočívat a naplňovat své vlastní potřeby

 8. Zajímejte se o dění kolem sebe a udržujte si přirozené kontakty s okolím

 9. Připravte se na situaci, kdy budete muset ukončit péči o blízkou osobu

 10. Nezapomeňte: kvalita života nemocného je přímo závislá na kvalitě života pečující osoby.

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.4.2019 / 10.4.2019

Počet návštěv: 2140
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek