Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele


 

Pečení napomáhá léčení

Pečení napomáhá léčení
Každou sředu se z přízemí pavilonu ODN jihlavské nemocnice line příjemná vůně. V tu dobu zde pacienti oddělení dlouhodobě nemocných vaří a pečou. Činí tak v rámci tzv. pracovní terapie. „V jejím rámci jsou provozovány aktivity, které mají za úkol aktivizovat pacienty, vyplnit jejich volný čas a hlavně odpoutat jejich pozornost od onemocnění. Stěžejními aktivitami jsou tvůrčí práce jako např. šití, pletení, háčkování, kreslení, modelování, vaření apod. Tyto práce rozvíjejí motorické funkce, smyslové vnímání, fantazii, schopnost sebevyjádření a zmírňují stres,“ vysvětlila podstatu pracovní terapie, která v jihlavské nemocnici probíhá již devátým rokem, primářka oddělení dlouhodobě nemocných Eva Balnerová.
 

 
 

„Vaření a pečení je jednou z velice vděčných činností, které se dají s našimi klienty provádět. Není třeba je k této aktivitě nějak složitě motivovat, jedná se o běžnou činnost, při níž mohou využít dávno naučených dovedností a zažít radost z podařeného díla. Dochází u nich i k senzorické stimulaci, kdy známá a příjemná vůně a chuť může vyvolávat příjemné vzpomínky a přispívat k dobré náladě,“ popsala přínosy vaření a pečení zdravotní sestra Lenka Musilová, která pracovní terapie vede. Podle ní pacienti bez obtíží zvládají loupání, krájení, strouhání, vypeckování ovoce atd. „Dnes jsme pekli drobné slané pečivo z listového těsta. Jindy vaříme například bramboračku, bramboráky, lívance, bramborové placky, bramborové šišky s ovocem a podobně,“ uvedla příklady připravovaných pokrmů zdravotní sestra Musilová.

 

Vaření a pečení se samozřejmě neobejde bez kvalitního vybavení. Ten stávající v hodnotě 5.000 Kč před několika týdny nemocnici darovaly firmy Plynoservis Dobrovolný a Josef Policar – LUMAPOL. „Jsme rádi, že můžeme alespoň touto formou zpříjemnit pacientům pobyt v nemocnici,“ uvedl Josef Policar. „Sporák je v nácvikové kuchyňce velkým pomocníkem. Sponzorům velmi děkujeme,“ vyjádřila svůj dík primářka Eva Balnerová.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 11.4.2012 / 11.4.2012

Počet návštěv: 9261
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek