Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné dřevěnou medailí


 

Pavel Toman

Pavel Toman
Oceněn v roce 2018.
 

 
 

Pavel Toman je sochař a kulturní organizátor s uměleckým založením. Od roku 2001 je členem Skupiny výtvarných umělců Vysočiny, která spadá pod Unii výtvarných umělců ČR. Žije a tvoří v Jihlavě.

 

Výtvarné činnosti se Pavel Toman věnuje už více než 20 let. Začínal drobnými šperky a miniaturami, postupně přecházel k rozměrnějším plastikám a abstraktním skulpturám. Na počátku své tvorby experimentoval s různými sochařskými materiály, později se však zaměřil především na dřevo, které nejvíce odpovídá jeho tvůrčím záměrům. V průběhu let vyzkoušel celou škálu dřevin, od nejměkčího lipového dřeva až po náročnější dřevo třešňové, hrušňové či jabloňové. V poslední době realizoval několik soch z jilmového dřeva, které ho velmi přitahuje a obohacuje konečnou podobu jeho abstraktních soch. Své dřevěné výtvory občas kombinuje s kamenem nebo kovem.

Tematicky se Pavel Toman svou sochařskou tvorbou pohybuje především ve třech oblastech: první je ztvárnění takříkajíc „vesmírných témat“, jako je vznik života, nekonečnost prostoru, postavení Země ve vesmíru, případně pocity ohrožení života na Zemi. Dalším okruhem tvorby autora je zachycení působení přírodních živlů, především větru a moře. U těchto objektů pak také dřevo nejčastěji kombinuje s přírodním kamenem nebo korálem. Třetím okruhem je zachycení emočních stavů, jako je vášeň, trýzeň, a také stavů absolutního uvolnění v prostoru, plynutí v čase.

Pavel Toman má na svém kontě řadu individuálních výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se mnoha výstav skupinových. Je také významným hybatelem kulturního a výtvarného života v Jihlavě, a to nejen z pozice předsedy Skupiny výtvarných umělců, ale i díky své charismatické osobnosti a přirozené autoritě.


 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019

Počet návštěv: 3452
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies