Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné kamennou medailí


 

Pavel Sukdolák

Pavel Sukdolák
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Pavel Sukdolák patří k našim nejvýznamnějším grafikům druhé poloviny 20. století. Je zosobněním introvertního umělce, který se sám příliš neprosazuje a nechává za sebe hovořit hlavně vlastní tvorbu.Pavel Sukdolák studoval u prof. Cyrila Boudy a poté na grafické speciálce u prof. Vladimíra Silovského, kde působil ještě čtyři roky v aspirantuře. Záhy po odchodu z akademické půdy opustil Pavel Sukdolák ve své tvorbě tradiční popisný přístup a vytváří si vlastní osobitý styl typický barevností, dělením plochy stavby prostoru a duchovního obsahu. Hojně využívá náznaky geometrických útvarů nebo organických struktur. Nevyčerpatelným zdrojem inspirace mu je krajina rodné Vysočiny, kde začal obdivovat a objevovat tvarovou rozmanitost, barevnost a dokonalost přírody i okolního světa, ale také vzpomínky z dětství na tajemný podmořský svět, který v něm se svou bohatou perleťově třpytivou různorodostí evokovaly různé ulity, mušle a lastury, které ve své dílně zpracovával na knoflíky jeho otec. Tyto vjemy a pocity pak Pavel Sukdolák výtvarně zachycuje ve svých grafických listech.

Grafickou osobní výpověď pak umocňuje zvolená technika barevného leptu. Pavel Sukdolák bravurně zvládá tuto starou a náročnou techniku a sám si vyleptává potřebné tři až čtyři desky, jejichž soutisk spolu s kvalitním podkladovým ručním papírem završuje výsledný efekt. Vedle grafiky se průběžně věnuje od konce padesátých let i ilustrační tvorbě, ilustruje básnické sbírky a knihy, navrhuje poštovní známky, exlibris a novoročenky.

Pavel Sukdolák má pozorné oči, všímá si věcí, jevů, úkazů, živé přírody. Bere si odtud podněty a dovede je transponovat nezaměnitelně osobním způsobem. Estetická originalita a cizelovanost jeho osobitých grafických listů mu přinesly i řadu ocenění hlavně v zahraničí. Jeho tvorbu najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Památníku národního písemnictví v Praze, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a jinde.

Pavel Sukdolák

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

Počet návštěv: 9487
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies