Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pátá badatelna na Vysočině slouží studentům Gymnázia Třebíč

Paní radní Fialová v třebíčské badatelně
Gymnázium v Třebíči se nově pyšní moderním badatelským centrem přírodních věd. Učebna vybavená pro praktickou výuku fyziky, chemie a biologie má do budoucna sloužit nejen středoškolákům, ale bude nabídnuta k bádání i žákům místních základních škol. „Nové vybavení zlepší systém odborné výuky mimo jiné i v technických oborech a zvýší možnost uplatnění absolventů také v průmyslově zaměřených oborech a podnicích. Nákladné přístroje navíc poslouží i seniorům, například jako součást výuky univerzit třetího věku,“ uvedla radní Fialová. Třebíčské gymnázium je specifické tím, že jeho badatelské centrum funguje v jedné ze stávajících učeben. V plánu je přístavba budovy, kde vzniknou samostatné prostory pro pokusy i odborné přednášky.
 

 
 

Celkem sedm specifických přístrojů představila pedagožka Eva Drbálková se svými studenty. Všichni zájemci si vybavení mohli prohlédnout nebo dokonce prakticky vyzkoušet, jako například profesionální mikroskop, infračervený spektrometr, termokameru, pracoviště optiky i mikrobiologie, úsek analýzy světla. To vše za odborného výkladu studentů osmiletého i čtyřletého gymnázia. „Stačí, když termokameru otočíme na notebook a hned vidíme, kde je největší zdroj tepla pod klávesnicí, nebo ji namíříme na okno a zjistíme, kde a jak hodně nám uniká teplo,“ vysvětloval přítomným budoucí maturant David Kohout. Pro vědecké zkoumání byl zapálený i Jakub Šturala, který představoval infračervený spektrometr. Sám vyrábí tablety KBr, které se používají při měření látek v pevné fázi. „Paní učitelka mi postup výroby ukázala a po třech, čtyřech pokusech se mi to podařilo. Důležité je, aby byla průsvitná, ale nepřelomila se,“ vysvětloval Jakub. Nové centrum je natolik moderně vybavené, že škola navázala spolupráci s pracovištěm Akademie věd ve Studenci.

 

Nová badatelská centra mají k dispozici všechna gymnázia na Vysočině zřizovaná Krajem Vysočina. Jejich vybudování a vybavení zaplatilo 33 miliónů korun z evropských dotací ROP Jihovýchod.


ROP Jihovýchod 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Pátá badatelna na Vysočině slouží studentům Gymnázia Třebíč
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 4.2.2016 / 4.2.2016

Počet návštěv: 1560
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek