Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Partnerství Vysočiny a Zakarpatí v plném proudu

Ukrajina
Opravy dvou venkovských zdravotních středisek v obci Vrchni Vorota a Podvynohradiv, nové střechy na mateřské škole v obci Kamjanské a obci Dobrjanské, nebo nový výtah v Zakarpatském oblastním centru pro léčbu plicních nemocí, to je jen částečný výčet investičních projektů letošní spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Čtrnáctý rok spolupráce přinesl i další v pořadí již sedmou základní školu, kde se oficiálně v souladu s místními učebními osnovami začal vyučovat český jazyk a podpora z Vysočiny měla podobu kvalitních učebnic pro místní žáky.
 

 
 

Druhá pracovní cesta hejtmana do partnerského regionu byla v doprovodu členů stálé konference a diplomatů hájících zájmy ČR na Ukrajině zaměřena právě na dohled nad průběhem realizace společných projektů. „Ač ani na Ukrajině není ve stavebnictví situace nijak příznivá, daří se dohodnuté rekonstrukce veřejných budov postupně realizovat. Navíc jsme již rozdiskutovali řadu projektů investičních, tak i těch podporujících výměnu zkušeností například mezi složkami integrovaného záchranného systému, či organizacemi z oblasti kultury,“ říká hejtman Kraje Vysočina, Vítězslav Schrek.

 

Za celou dobu čtrnáctileté spolupráce vedení obou regionů dbá na rovnoměrnou podporu celého území Zakarpatské oblasti, přičemž investice směrují jen do budov sloužících široké veřejnosti. Pro rok 2021 Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo podporu pro Zakarpatí ve výši 5,4 mil. Kč. Financování je zajištěno z poloviny Krajem Vysočina a z poloviny ukrajinskou stranou, a to prostřednictvím dobročinného fondu ViZa. Ten byl založen právě pro zajištění finančních transferů na Ukrajinu. Přispívá do něj Kraj Vysočina i Zakarpatská oblast Ukrajiny a jsou z něho financovány veškeré projekty partnerské spolupráce. Využívá ho k realizaci svých projektů péče o hroby a památníky československých vojáků padlých na území Ukrajiny i Ministerstvo vnitra ČR a Československá obec legionářská. Od roku 2007 bylo realizováno téměř třista projektů. K partnerství se postupně připojují i města na Vysočině, Jihlava–Užhorod, Pelhřimov–Mukačevo, Třebíč–Rachiv, Žďár nad Sázavou–Chust, Nové Město na Moravě–Mižhirja, Chotěboř–Tjačiv, i nově Telč–Poljana. Meziregionální spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.

 

 

UkrajinaUkrajinaUkrajina

  • Radim Hošek, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.10.2021 / 18.10.2021

Počet návštěv: 588
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek