Doporučujeme

  • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2017 > Říjen


 

Partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny získává nové rozměry

Partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny získává nové rozměry
Desetiletá spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí se nově přesouvá nejen na úroveň složek integrovaného záchranného systému, ale nyní i mezi podnikatele. Zásadně se podařilo posunout i výuku českého jazyka na Ukrajině a na již aktivní partnerství hasičů obou regionů navazují nyní policisté. V rámci pracovní cesty zástupců Kraje Vysočina v čele s hejtmanem Jiří Běhounek došlo minulý týden i na slavnostní předávání letos realizovaných projektů, např. rekonstrukce víceúčelové budovy v obci Rodnykova Huta. Z kufříků známých všem prvňáčkům Kraje Vysočina se těší i žáčci základní školy v Lazeščyně, vesnice v horách na východu Zakarpatské oblasti.
 

 
 

„Společná historie z období první republiky naše národy spojuje, a možná proto se společným aktivitám tolik daří. Výsledky práce partnerství Vysočiny a Zakarpatí jsou známé už i na celostátních úrovních. Ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR se nám podařilo zajistit pro studenty bohemistiky užhorodské univerzity lektorku českého jazyka, která přispěje ke vzdělávání nových pedagogů. Stále se zvyšující poptávka ukrajinských dětí po výuce českého jazyka na základních školách totiž často naráží na nedostatek učitelů,“ shrnul jednu z čerstvých aktivit Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Za přítomnosti vedení obou regionů v pátek 29. září 2017 podepsali v Užhorodě memorandum o spolupráci zástupci hospodářských komor obou regionů, za Vysočinu předseda Richard Horký a za Zakarpatí Otto Kovčar. První společnou aktivitou je zahájení prací na stážích studentů odborných škol v podnicích, které napomůže i nyní zjednodušená vízová politika České Republiky. V první polovině září Vysočinu navštívili zástupci zakarpatské policie a na konci minulého týdne se policisté z Vysočiny zúčastnili mezinárodního šampionátu v policejní kynologii. Ten se uskutečnil v Užhorodě a policejní psovodi Martin Růžička a Patrik Topinka se psem Kimem získali v konkurenci více než třiceti týmů skvělé první místo.

 

Minulý měsíc byl významný i pro turistický ruch regionů. Zástupci šesti cestovních kanceláří z Vysočiny přijali pozvání ukrajinských kolegů a kromě historických i přírodních krás Zakarpatí navštívili i tamější veletrh cestovního ruchu. Poznávací cesta po Ukrajině tak přispěla k navázání kontaktů mezi organizacemi cestovního ruchu a zároveň byla výbornou příležitostí k výměně zkušeností z fungování turistických informačních center.

 

Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách, mezi hasiči i řada stáží studenů našich i ukrajinských škol, to je jen částečný výčet z více než 150 projektů, které z této meziregionální spolupráce vzešly. Meziregionální spolupráce je i oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny získává nové rozměry
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.10.2017 / 3.10.2017

Počet návštěv: 1764
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek