Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Pamětní pochod připomenul boj českého národa za svobodu

Příslušníci aktivních záloh Armády České republiky v kraji Vysočiny si 27. – 28. února připomněli poslední fázi přesunu Československé jednotky na frontu a uctili tak hrdinství československých vojáků za druhé světové války. Pamětní pochod se uskutečnil formou závodu tříčlenných družstev Aktivních záloh Armády České republiky, a to z Jihlavy do obce Bohdalec na Žďársku, kam se na šedesát dobrovolníků z celé České republiky dostalo těsně před ránem. Trasa celého pamětního pochodu měřila přes čtyřicet kilometrů.
 

 
 

Slavnostního zahájení pochodu, který měl veřejnosti připomenout zejména velmi náročný téměř 350 kilometrový pochod našich příslušníků 1. samostatného praporu československých vojáků v době druhé světové války, se mimo armádních činitelů zúčastnil i radní kraje Vysočina Petr Krčál a poslanec Parlamentu ČR Karel Černý. Oba popřáli účastníkům mnoho zdaru při překonávání více jak 40 kilometrové vzdálenosti.

 

„Aktivní zálohy jsou součástí našich ozbrojených sil a její příslušníci se několik týdnů v roce musí věnovat aktivnímu vojenskému výcviku. Součástí koncepce je i pomoc Aktivních záloh v případě ohrožení státu nebo pomáhají při záchranářských pracích. Jejich práce je nezištná, loajální ke státu a u všech příslušníků se projevuje obrovské vlastenectví a schopnost obětovat se pro druhé. Jako všichni dobrovolníci dělají svoji práci na úkor volného času, své vlastní rodiny a pro druhé. Za toto je třeba Aktivním zálohám Armády České republiky velice poděkovat,“ řekl na zahájení, které proběhlo v Jihlavě, krajský radní Petr Krčál.

 

Noční přesun trval některým družstvům bezmála deset hodin, končil u obce Bohdalec, která je nedaleko Ostrova nad Oslavou na Žďársku. Všichni příslušníci pamětního pochodu, jež měl připomenout hrdinství našich vojáků za II. světové války, zakončili cestu v klidu bohdalecké základní školy, která jim poskytla azyl, občerstvení a zejména to bylo místo, kde si mohli konečně odpočinout po více jak desetihodinové cestě.

 

Úderem jedenácté hodiny se všichni účastníci dostavili ke slavnostnímu vyhodnocení akce a k předání ocenění, pohárů a vyznamenání těm nejlepších. Slavnostního aktu se za Armádu ČR zúčastnil generálmajor Karel Blahna, poslanec Parlamentu ČR Karel Černý a krajský radní Petr Krčál. Slavnostní zakončení se neobešlo bez přítomnosti zástupců místní samosprávy a hojné účasti místních občanů Bohdalce, kteří si současně připomněli i závěr světové války v obci. Celé akce se zúčastnili představitelé Československé obce legionářské, Válečných veteránů, Svazu bojovníků za svobodu a Sboru dobrovolných hasičů.

 

„Velmi si vážím všech válečných hrdinů ať těch minulých nebo současných. Všichni se zasloužili o naši svobodu, mír a všichni obětovali svůj život za nás za všechny“, řekl na závěr krajský radní Petr Krčál.

 

Pamětní pochod připomenul boj českého národa za svobodu

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.3.2010 / 1.3.2010

Počet návštěv: 11210
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek