Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Pacienti mají získat lepší informace o lécích

Nový návrh má posílit práva pacientů a podpořit rozumnější užívání léků. Pacienti v EU by měli dostávat jen objektivní a nepředpojaté, aktuální, spolehlivé, fakticky správné, nezavádějící a snadno srozumitelné informace o lécích, které jim předepíše lékař. Alespoň takto Evropská komise definuje tu správnou informaci, která by se k pacientovi měla dostat. Je to součástí revidovaného návrhu o informacích pro pacienty o lecích na předpis, který Komise představila 11. října 2011.
 

 
 

Motivem k jeho vypracování byl fakt, že pacienti v EU jsou sice často vystaveni narůstajícímu objemu informací o lécích z různých zdrojů, ale přesto je pro ně obtížné si vytvořit objektivní obrázek neovlivněný reklamou.

Navíc dosud v jednotlivých státech EU existuje rozdílná praxe, pokud jde o způsoby a cesty, jakými se k pacientovi dostávají informace o léčivém přípravku na předpis. V celé EU je sice teoreticky zakázáno inzerovat veřejnosti léky na předpis, ale rozdílné výklady unijních předpisů vedou členské státy k rozdílnému předávání informací pacientům. Podobně rozdílné je i informování pacientů jinými informačními kanály, jako jsou např. webové stránky nebo informační letáky.

Cílem nového návrhu je zejména snaha o posílení samostatnosti pacientů, a to formou snazšího přístupu k informacím o lécích. Komise také doufá, že lepší informovanost pacientů napomůže racionálnímu používání léků.

Nově by proto měla být zřízena celoevropská internetová databáze všech dostupných léků na předpis. Pacient si v ní bude moci ke každému léku najít kromě informací o správném užívání také např. informace o cenách nebo o nejnovějších výsledcích klinického testování. Informace o lécích na předpis mohou být poskytovány i přes webové stránky společnosti, která má léčivý přípravek registrovaný.

Všechny takto poskytované informace však budou muset být předem schváleny příslušnými úřady, což má zaručit objektivitu a kvalitu informace. Aby se zamezilo riziku, že informace o lécích budou pacientům vnucovány, návrh všeobecně řečeno neumožňuje, aby se tyto informace poskytovaly prostřednictvím médií.

Zdroj: Stálé zastoupení ČR při EU

 
 
Zodpovídá: Mgr. Jan Skála
Vytvořeno / změněno: 11.11.2011 / 11.11.2011
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 25848
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek