Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Otevřeno nové bydlení pro klienty ÚSP Křižanov

Ilustrační foto
Dvacet čtyři klientů Ústavu sociální péče Křižanov se těší z nového bydlení. Žít ve svém a podle svého budou ve městech Bystřice nad Pernštejnem a Velké Meziříčí. Na obou místech byly v rámci procesu transformace postaveny dva domy, každý o kapacitě šest osob. Slavnostní otevření a předání do užívání proběhlo v tomto týdnu. „Prostřednictvím transformace rozšiřujeme možnosti péče o druhé. V případě ÚSP Křižanov a jeho klientů, z nichž někteří žijí v pronajatých bytech, jsme si ověřili správnost volby nového způsobu péče o lidi se znevýhodněním,“ přibližuje krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

Další domky pro klienty křižanovského ústavu se staví v Kadolci, Křižanově a Osové Bítýšce. Postaveno bude celkem devět objektů, do kterých se postupně přestěhuje 56 lidí.

 

Stavby vycházející vstříc začlenění lidí s postižením do běžné společnosti vyrostly za necelý rok. Prostavěno bylo 31 milionů korun. V Bystřici vznikly také prostory pro terapie a denní aktivity. „Nový domov tu najdou klienti s vyšší a střední mírou podpory. Ve Velkém Meziříčí budou žít lidé, kteří vyžadují střední míru podpory,“ popisuje ředitelka ÚSP Křižanov Marie Bartošková. Personál, který bude zajišťovat chod jednotlivých domácností, se bude snažit o každodenní zapojování klientů. Půjde o zahradní práce, práce v domácnosti a volnočasové aktivity. „Klienti budou chodit do školy, navštěvovat terapeutické dílny či využívat nabídky služeb v daném městě,“ dodává Bartošková.

 

Pro potřeby transformace byly vybírány takové lokality, aby noví obyvatelé nebyli odtrženi od dění. V Bystřici se domy nacházejí v blízkosti centra města, ve Velkém Meziříčí se stavělo ve čtvrti s rodinnou zástavbou. „Těšíme se na nové sousedy. Věřím, že se jim život v Bystřici bude líbit,“ říká bystřický starosta Karel Pačiska.  

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. Kromě ÚSP Křižanov procházejí na Vysočině transformací Domov bez zámku a Domov Jeřabina.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Otevřeno nové bydlení pro klienty ÚSP Křižanov
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.12.2014 / 19.12.2014

Počet návštěv: 8809
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek