Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Osobité sklo na výstavách v havlíčkobrodském muzeu

Sklo
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod se dlouhodobě specializuje na historii sklářství, a proto na podzimní měsíce připravilo hned dvě výstavy zaměřené na sklo. „Všichni milovníci skleněných výrobků si přijdou na své. Zároveň budou v muzejních prostorách prezentovány fotografie a další materiály z úspěšného projektu realizace funkční repliky středověké sklářské pece,“ uvedla radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Výstavy Sklářská výroba v Úsobí i expozice představující dílo renomovaného sklářského výtvarníka Petra Hory ze Žďáru nad Sázavou budou v brodském muzeu k vidění do 20. listopadu.
 

 
 

První výstava s názvem Sklářská výroba v Úsobí aneb od počátků k „nové vlně“ českého broušeného skla byla už na přelomu letošního června a července prezentována na zámku v Úsobí. Ačkoliv zde výstava trvala pouze čtyři dny, zhlédlo ji více než tisíc návštěvníků, kteří obdivovali téměř 220 letou tradici místní sklářské výroby (od roku 1779 až do roku 1998). V havlíčkobrodském muzeum budou nyní vedle dvaceti informačních panelů s fotografiemi a vzorníky vystaveny dochované originály skleněných výrobků od počátků až po návrhy ze 70. A 80. let, které jsou i v současnosti moderními. Mezi nadčasové patří sklo broušené podle návrhů úsobského rodáka Josefa Pravce, který se stal kmenovým návrhářem brusírny v Úsobí, a to i díky citu pro hru světelných paprsků. Tento návrhář je často označován za jednoho z tvůrců nové vlny českého skla a svou tvorbou ovlivnil i mladší generace designerů. Jeho rukopis nesou také výrobky, které byly představeny na světových výstavách EXPO 1958 v Bruselu a EXPO 1967 v Montrealu.

 

Druhá výstava představí dílo renomovaného sklářského výtvarníka Petra Hory ze Žďáru nad Sázavou, jehož skleněné artefakty se nacházejí v muzejních i soukromých sbírkách po celém světě. Jeho osobité skulptury reprezentovaly Kraj Vysočina i na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Autor mistrně využívá barvy a světla. Jeho skleněné objekty jsou tvarově čisté a výsledný dojem umocňuje střídání lesklých a matných ploch. Občas si pohrává s kombinací skla, nerezu a dřeva. Petr Hora patří společně se Stanislavem Libenským a Františkem Víznerem mezi tři české skláře, kteří se stali dvojnásobným držitelem Bavorské státní ceny.

 

Výstavy jsou v prostorách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod k vidění až do 20. listopadu.

 

Slavnostní vernisáž výstav

Sklo
Radní Kraje Vysočina Marie Kružíková na slavnostní vernisáži výstav

Sklo

 • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz 

Odkazy

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Osobité sklo na výstavách v havlíčkobrodském muzeu
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 29.9.2016 / 29.9.2016

Počet návštěv: 5069
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek