Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Publikace Edice Vysočiny


 

Oslavy v třebíčském domově pro seniory

Pátek třináctého nemusí být vždy nešťastným dnem. V třebíčském domově pro seniory na Kubešově ulici bylo toto datum ve znamení dvou šťastných událostí – v pátek 13. listopadu zde proběhla oslava 102. narozenin paní Františky Večeřové a zároveň zde slavnostně otevřeli zrekonstruované kuchyňské prostory. Pozvánku na tyto významné události přijali zástupci kraje Vysočina, který je zřizovatelem domova, radní Petr Krčál a Zdeněk Ryšavý, za město Třebíč se akce zúčastnili starosta Ivo Uher a radní Naděžda Dobešová.
 

 
 

Úctyhodný věk paní Večeřové si zaslouží delší komentář. Podle informací, které poskytly pracovnice domova pro seniory, se tato jejich nejstarší klientka narodila 1. října 1907 jako třetí dítě z pěti sourozenců v Náměšti nad Oslavou. Porodila šest synů a jedno děvče, v současnosti už žijí pouze čtyři tyto její děti. Ty jí v průběhu života nadělily 13 vnoučat, 34 pravnoučat a dokonce i sedm prapravnoučat.

 

Paní Večeřová pracovala celý život na statku a vypomáhala v rodinách. V průběhu let pomáhala při sezonních pracích v místním JZD Kracovice, kam se odstěhovala za svým manželem. V mládí mezi její koníčky patřila četba historické literatury, pletení, vyšívání a ruční práce.

Od letošního května žije paní Večeřová v domově pro seniory na Kubešově ulici. Ten obývá ještě jedna klientka, jíž je více než sto let – a to paní Růžena Malá, která svých 102 roků oslaví v lednu 2010.

 

Rozšíření kuchyňských prostor, jejichž otevření bylo druhou součástí oslavy, nebylo v budově pocházející z roku 1938 jednoduché. „Vše ale probíhalo bez problémů, vše jsme stihli téměř v termínu, který jsme si stanovili,“ sdělila ředitelka domova Božena Fáberová. Ta kromě zástupců kraje, který akci financoval, zhotovitele stavby a pracovníků domova vyzdvihla také trpělivost klientů. „Musím jim poděkovat, že to i přes ten obrovský ruch a prašnost udýchali, a teď se můžeme společně radovat z krásných estetických prostor, které plně vyhovují svému účelu v souladu s evropskými normami.“

 

  • Převzato z Třebíčského zpravodaje.
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.11.2009 / 18.11.2009

Počet návštěv: 24978
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek