Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Ohlédnutí za sedmým rokem spolupráce se Zakarpatím

Spolupráce se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny
V závěru minulého týdne hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně s Martinem Hyským, radním pro oblast regionální rozvoje a územního plánování, a zastupiteli Věrou Buchtovou a Jaroslavem Maxmiliánem Kašparů, slavnostně předali do užívání další projekty realizované letos v partnerském regionu Zakarpatská oblast Ukrajiny. Předškoláci a školáci v pěti školách stráví chladné měsíce roku v teple, díky novým oknům nebo zateplení budovy. Peníze z Vysočiny pomáhaly i při dovybavení zdravotnického zařízení v obci Strymba, kam za zvýhodněných podmínek dodala gynekologické křeslo česká společnost Madisson. Nové střechy, fasády i jména se dočkala jedna z užhorodských základních škol, kde se znovu po 75 letech vyučuje český jazyk. Nově nese jméno našeho společného prezidenta T. G. Masaryka.
 

 
 

Ač válečný konflikt na východě země se přímo Zakarpatské oblasti Ukrajiny nijak nedotýká, nepřímo krize dopadá do všech regionů země. Letos značně znehodnotila ukrajinská měna, úspory i se znatelně zdražuje. „I přes složitější ekonomickou situaci jsme se k našim východním partnerům neobrátili zády, všechny naše společné projekty byly dokončeny včas a v plném rozsahu. Nemile mne překvapují obavy turistů, kteří letos znatelně omezili cesty na Zakarpatí. Přesto, že region je stejně bezpečný jako v předchozích letech, snížení příjmů z turistického ruchu v této těžké době Zakarpatské oblasti nijak nepomáhá,“ přiblížil situaci Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Během dosavadního partnerství se na Ukrajině podařilo významně přispět k rozvoji veřejné infrastruktury. Výměnou střechy, oken, či zateplením fasád prošla řada škol, školek i zdravotnických a víceúčelových zařízení především ve venkovských oblastech Zakarpatí. Nelze opomenout ani společnou československou historii a stále živý odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. I v letošním roce Kraj Vysočina společně se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny investovaly prostřednictvím dobročinného fondu ViZa do rozvojových projektů více než 10 milionů korun, polovinu nákladů hradí Kraj Vysočina, druhou pak ukrajinská strana.

 

Při pracovní cestě členové stálé konference i radní v čele s hejtmanem Kraje Vysočina navštívili tyto projekty:

  • Danylovo – výměna oken a dveří základní školy
  • Velký Rakovec – generální oprava budovy mateřské školy
  • Ilnicja – pokračování projektu z loňského roku, oprava fasády mateřské školy
  • Velké Kamjaty – výměna oken a dveří základní školy
  • Mukačevo – výměna oken a dveří mateřské školy
  • Užhorod – oprava střechy a fasády Masarakovy základní školy

 

Činnost fondu ViZa je podporována ze strany obou partnerských regionů. Od roku 2007 Kraj Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení částku 39,5 miliónu korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu téměř 80 miliony korun a realizovat necelých 80 společných investičních projektů.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Ohlédnutí za sedmým rokem spolupráce se Zakarpatím
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.10.2014 / 7.10.2014

Počet návštěv: 4220
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek