Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Obsazení zdravotnických pozic v krajských nemocnicích přijde na desítky miliónů korun, stejně jako příprava praktiků pro dospělé i děti

Obsazení zdravotnických pozic v krajských nemocnicích přijde na desítky miliónů korun, stejně jako příprava praktiků pro dospělé i děti
Nejrozsáhlejší službu veřejného zdravotnictví plní v Kraji Vysočina pět krajských nemocnice – v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Novém Městě na Moravě, Pelhřimově a v Třebíči. Přednemocniční zdravotní péči poskytuje na území celého regionu Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, která operuje z 21 výjezdových stanovišť rozmístěných napříč Vysočinou. Zajištění zdravotní péče po technické i materiální stránce přišlo Kraj Vysočina od roku 2008 dosud na téměř pět miliard korun, další peníze, tentokrát za výkony, nemocnicím proplácí zdravotní pojišťovny.
 

 
 

Speciální položkou v rozpočtu Kraje Vysočina jsou peníze na stipendia pro mediky, které Kraj Vysočina vyplácí od jara roku 2017. „Stipendia Kraje Vysočina mají motivovat mediky, kteří úspěšně ukončili nejméně druhý ročník lékařské fakulty, k budoucímu působení v nemocnicích Kraje Vysočina. Upřednostňovány jsou obory v oblasti akutní lůžkové péče vyjádřené prohlášením budoucího zaměstnavatele, se kterým uzavře medik budoucí pracovní smlouvu nebo obory zaměřené na oblast následné lůžkové péče a dlouhodobé lůžkové péče. Stipendium je stanoveno ve výši 50 tisíc korun pro akademický rok. Může být poskytováno po dobu standardní délky studia a žadatel se zavazuje vykonávat u vybrané nemocnice zřizované Krajem Vysočina povolání tolik let, na kolik mu bylo poskytnuto stipendium,“ popsal podmínky podpory Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví s tím, že do dnešního dne bylo  na stipendiích vyplaceno už téměř 4,5 miliónu korun.

 

Dalším nástrojem financovaným Krajem Vysočina pro získání nových lékařů je nabídka náborového příspěvku novému zaměstnanci lékaři i nelékaři (dle potřeby konkrétní nemocnice), který uzavře s nemocnicí smlouvu. Částka vyplacená z krajského rozpočtu už přesáhla 34,5 miliónu korun.  

Téměř 78 miliónů získaly krajské nemocnice od ministerstva zdravotnictví jako příspěvek na přípravu mladých lékařů vč. praktiků. V těchto případech se jedná o dotace ve výši až desítek tisíc korun na jednoho budoucího praktika měsíčně. „Je třeba poukázat na skutečnost, že toto vzdělávání probíhá v nemocnicích při běžném provozu. Nemocnice tak pomáhají rozšiřovat kompetence mimo jiné také praktických lékařů a tím posílit jejich roli v systému zdravotnictví. Rezidenční místa jsou naší nadějí pro generační obměnu, kterou terén prochází,“ upozorňuje Vladimír Novotný. Ministerský program sanuje jak mzdu rezidenta, tak odměnu pro školitele.


Podpora specializačního vzdělávání všeobecných praktických lékařů a pediatrů

Kraj Vysočina zavedl motivační opatření, zaměřené na podporu specializačního vzdělávání všeobecných praktických lékařů a pediatrů. V Zásadách Zastupitelstva Kraje Vysočina na podporu specializačního vzdělávání všeobecných praktických lékařů a pediatrů z prosince 2019 je stanoven závazný postup Kraje Vysočina při poskytování finančních prostředků jako nástroje motivace pro účast ve specializačním vzdělávání ve zmíněných oborech. Vzdělávání probíhá v zařízení akreditovaném Ministerstvem zdravotnictví a zároveň se dostává ocenění i Akreditovanému zařízení za realizaci tohoto specializačního vzdělávání. K dnešnímu dni má Kraj Vysočina uzavřenou smlouvu s 10 žadateli v oboru všeobecné praktické lékařství a byla jim poskytnuta podpora ve výši 2,7 milionu korun. Žadatel o finanční podporu se uzavřením smlouvy zavazuje působit jako poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo pediatrie minimálně 5 let v Kraji Vysočina v úvazku alespoň 20 hodin týdně.

 

Vedle výše zmíněné podpory, poskytuje také Kraj Vysočina prostřednictvím programu Fondu Vysočiny prostředky na vybavení zubařských ordinací. Více informací ve vydané tiskové zprávě První tři města našla nové zubaře a požádala o krajské dotace na vybavení jejich ordinací  • tisk@kr-vysocina.cz  
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2020 / 30.9.2020

Počet návštěv: 3294
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies