Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Obrovský úspěch: Havlíčkobrodské muzeum postavilo za rok a půl funkční repliku středověké sklářské pece

Pec
Dnes v pět hodin ráno se podařilo týmu ředitele krajského Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Jiřího Jedličky vyrobit první skleněný výrobek na replice středověké sklářské pece postavené v lokalitě za rybníkem Cihlář v Havlíčkově Brodě. „Vybudování repliky středověké sklářské pece, pomocné fritovací pícky a následné fritování a tavba skla probíhalo přesně podle středověkých sklářských postupů. Cílem byla primárně snaha popularizovat náš projekt Sklářství na Vysočině a upozornit na sklářskou povahu Kraje Vysočina, protože právě v popularizaci jsou v našem kraji značné rezervy,“ říká Jiří Jedlička. Stavbě modelu pece, kterou mohly využívat generace na začátku 15. století, předcházelo dlouhodobé studium odborné literatury. Podobný projekt nemá v ČR obdoby, bude pravděpodobně důležitým studijním materiálem i pro zahraniční badatele.
 

 
 
TavbaTavba


Havlíčkobrodský počin není prvním pokusem o stavbu středověké sklářské pece. Podobná pec před dvaceti lety vyrostla v rámci projektu Evy Černé z Archeologického ústavu ČSAV na Moldavě v Krušných horách. Tak vysoké tavné teploty, jako nyní – tedy 1200 st. Celsia, se v ní nikdy nepodařilo dosáhnout. Zaměření havlíčkobrodské pece se uskutečnilo už v roce 2015, stavba skončila v květnu 2016. Několik měsíců se pec temperovala a natápěla. Využívá se především bukové a smrkové dřevo, jeho přikládání je věnována obrovská pozornost, správná poloha má vliv na výhřevnost. „V minulosti bylo dřevo velmi levnou surovinou, dnes je to kromě práce nejdražší položka v rozpočtu,“ upozorňuje Jiří Jedlička.

Foukání skla bylo svěřeno mistru skláři Františku Novákovi z Dobronína, který je považován za odborníka na repliky skla od doby Vikingů až po baroko. V pátek 2. a sobotu 3. září budou zároveň probíhat doprovodné dílničky, kde návštěvníci uvidí jaké všechny činnosti museli skláři zvládat – práci se dřevem, výrobu keramiky, pražení a roztloukání křemene, výrobu frity atd., veřejnost si může tyto činnosti také zkusit.

 

Pokus o tavbu skla v této první historické replice středověké sklářské pece na Vysočině bude možné opakovat patrně až po její zásadní rekonstrukci. Při jejím vytápění na extrémní teploty došlo k destrukci horních dílů. Tým konstruktérů už nyní shromažďuje veškeré poznatky ze stavby, provozu i obsluhy této stavby, tak aby se v budoucnu komplikacím mohl vyhnout a poskytl chybějící informace pro další obdobné aktivity.

 

Ačkoli není středověká sklářská pec dosud na Vysočině archeologicky zaznamenána, je řada indicií, že sklářství se v oblasti českomoravské vrchoviny objevilo podstatně dříve, než jsou dosud nejstarší doložené nálezy renesančních skláren ve Fryšavě a Vříšti na Žďársku, resp. Novoměstsku. Existuje dokonce hypotéza, že sklářství bylo rozšířeno v Posázaví benediktinskými mnichy při zakládání želivského, resp. sázavského kláštera už v polovině 12. století.  O benediktinském opatovi Reginardovi, který pocházel z francouzských Mét je v dobovém spise (Mnich Sázavský) zmínka, že byl znalý umění sklářského a kovářského. Vzhledem k jeho znalostem, místním podmínkám a potřebě skleněných výplní pro klášterní kostely, je pravděpodobné, že se Reginard pokusil založit sklárnu už v Želivě, kde byli benediktini asi deset let předtím, než je nahradil tehdy modernější řád premonstrátů. Reginard odchází do sázavského kláštera a není tedy zřejmě náhodou, že sklářství na Vysočině bylo a je stále rozšířeno zejména v Posázaví. Potvrzení této hypotézy je nutné doložit hmotnými archeologickými nálezy, ale je otázkou, zda se v zastavěném území Sázavy nebo Želiva podaří ještě někdy v budoucnu najít hmotné doklady takové sklárny.

 

Kraj Vysočina gratuluje týmu ředitele Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Jiřího Jedličky k historickému úspěchu!


Foto z první tavby

tavbaTavbaTavbaTavbaTavba

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Obrovský úspěch: Havlíčkobrodské muzeum postavilo za rok a půl funkční repliku středověké sklářské pece
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.9.2016 / 2.9.2016

Počet návštěv: 3239
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek