Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma


 

Obnova tůní u Bohdalova spěje k závěru

Obnova tůní u Bohdalova spěje k závěru
Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí navštívil 20. října zrevitalizovanou soustavu lagun nedaleko obce Bohdalova, na Žďársku. Cílem projektu za 1,8 milionu korun je obnovit čtyři tůně, které v minulosti vznikly těžbou cihlářské hlíny a následně byly osídleny rozmanitým společenství obojživelníků. Obnova dnes už chráněné přírodní památky začala už v roce 2009 a skončí příští rok. „Devadesát procent vynaložené částky je pokryto z Operačního programu životního prostředí. Kraj Vysočina pokryje ze svých prostředků formou kofinancování zbylých deset procent,“ okomentoval radní Zdeněk Ryšavý.
 

 
 

Laguny u Bohdalova, chráněná přírodní památka, s rozlohou 1,5 hektaru prochází od roku 2009 kompletní revitalizací. „Z původních čtyř tůní byl odstraněn sediment a náletový odpad. Z jednoho největšího vodního díla byla vytvořena, přepažením umělou hrází, dvě menší. V místě vznikla vypouštěcí zařízení, aby mohly být laguny jednou za několik let vypuštěny a sloveny ryby, které se do tůní dostanou, ať už přirozenou nebo nepřirozenou cestou a ohrožují chráněné živočichy,“ uvádí Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina, které má danou oblast ve svém vlastnictví. Okolí Bohdalova se dle Blažka bude v následujících letech sledovat, zda-li se společenství obojživelníků navrací do svého původního prostředí a zvládá rozvíjet svou populaci.

 

Celkové náklady na revitalizaci Lagun u Bohdalova se odhadují do 2 miliónů korun, Kraj Vysočina se bude na jejich úhradě spolupodílet dotací ve výši deseti procent uznatelných nákladů, tzn. do výše 200 tisíc korun. Tento projekt nastartoval nový druh spolupráce mezi krajem a ekologickými neziskovými organizacemi. „Vidím tento typ projektu jako velký přínos pro ochranu biodiverzity a přírodních památek. Nyní máme rozpracovaných několik obdobných projektů, kdy Kraj Vysočina poskytne spolu s OPŽP finanční krytí a neziskové organizace nebo vlastníci pozemků v chráněných lokalitách zajistí vlastní realizaci rekultivace. To považuji za správnou cestu, jak pokračovat v ochraně přírody na Vysočině,“ uzavřel Zdeněk Ryšavý.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 21.10.2011 / 21.10.2011

Počet návštěv: 21301
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek