Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Obce na Vysočině nezůstanou bez základní dopravní obslužnosti

ilustrační foto
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) definitivně zruší na území regionu trať mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Podle jedné z prvních variant dokumentu, který správa vypracovala pro ministerstvo dopravy, mělo být z jízdního řádu vymazáno hned několik regionálních tratí. V celé zemi se "optimalizace" měla dotknout několika desítek tratí, u nichž roční poplatek za používání dopravní cesty nepřesahuje jeden milion korun. Jde o cesty s minimálním objemem dopravy a nejezdí po nich téměř žádné nákladní vlaky. "Vysočina má problém s tímto úsporným opatřením SŽDC, stejně jako i starostové dotčených obcí. Nejsme provozovatelem této trati, nezbývá nám, než s tímto faktem pracovat. Už kvůli lidem a jejich potřebě cestovat za prací jsme připraveni v dotčené oblasti posílit autobusovou základní dopravní obslužnost," uvedl náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.
 

 
 

Kraj Vysočina byl první, kdo obcím informaci přinesl. Starostové obcí na trati Moravské Budějovice - Jemnice jsou překvapeni, že je nikdo ze SŽDC o chystaných změnách neinformoval. Nemohou se vzpamatovat z rozhodnutí ministerstva dopravy, které bude znamenat konec historie jedné technické památky na Vysočině. "O zrušenou trať se totiž přestane SŽDC starat, je neekonomická, mimo zájem SŽDC a tak hrozí jí chátrání. V tuto chvíli proto starostové zvažují možnost provozování trati jiným soukromým dopravcem nebo přebudování trati na cyklostezku. Potřebujeme informace, a proto chceme do několika dní vyčíslit předběžné náklady na  vybudování nové cyklotrasy kopírující železnici. Předpokládám, že stát se k případné investici na přebudování neotočí zády," řekl Libor Joukl. Uvedl však, že kraj nejprve čeká mnoho jednání o zajištění základní dopravní obslužnosti jiným způsobem.

 

Roční náklady na zajištění železniční dopravy mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí jsou vyčísleny podle informací ministerstva dopravy na 12,5 mil. korun. Denně trať se sedmi páry spojů využije 199 osob. Pravidelná změna železničního jízdního řádu se vztahuje k polovině prosince.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 5
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.9.2010 / 7.9.2010

Počet návštěv: 8613
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek