Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

O vítězství v Soutěži první pomoci se utkalo 34 týmů mladých zdravotníků

Soutěž první pomoci
Mezinárodní tábor Zálesí – Mladé Bříště nedaleko Humpolce hostil 22. ročník Soutěže první pomoci. Vyměnit zkušenosti si přijelo na 160 vyučujících i žáků středních zdravotnických škol nejen z Česka a Slovenska, ale také z Dolního Rakouska a Německa. Nejlépe si vedli studenti VOŠZ a SŠZ Trutnov, druhé místo získali mladí zdravotníci ze střední zdravotnické školy z Jihlavy. „Cílem už tradiční akce je rozvoj spolupráce v rámci zemí evropské unie v oblasti první pomoci a prevence úrazů, ale také podpora partnerství Kraje Vysočina s regiony Dolní Rakousko a Nitranský kraj,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský s tím, že velkou přidanou hodnotou soutěže je rozvoj komunikačních schopností v cizím jazyce.
 

 
 

Soutěž každoročně organizuje krajská Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Škola obchodu a služeb a Jazyková škola s právem státní zkoušky Jihlava (OA, SZŠ a SOŠS Jihlava) za finanční podpory Kraje Vysočina. Čtyřčlenné týmy studentů středních zdravotnických škol absolvovaly hned několik modelových situací, které musely v přírodním prostřední v blízkosti tábora okamžitě řešit, to vše pod dohledem rozhodčích složených ze současných i bývalých pracovníků Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.


První den soutěže řešili mladí zdravotníci celkem tři modelové situace. „První stanoviště bylo velmi náročné. Jednalo se členy ekologické skupiny v chatě, kde se propadla střecha, na místě byl zmatek, někteří lidé byli v bezvědomí, soutěžící řešili tržné rány, ale také hřebík v noze,“ uvedla organizátorka soutěže a zástupkyně ředitele OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Marie Říhová. Také druhý případ byl složitý. Deset figurantů z Německa odehrálo situaci kolem zneužití alkoholu, někdo byl v bezvědomí a na místě bylo i utonutí, takže soutěžící resuscitovali, museli si poradit s agresivními opilými lidmi, navíc vše s využitím cizího jazyka. Čistou mysl a profesionální přístup museli předvést i v případě amputace prstů a popáleniny.


Druhý den na ně čekal úraz cyklisty, havárie dvou vozidel a motorky, infarkt, alergická reakce kojence na štípnutí včely a komunikace s jeho hluchoněmou matkou a posledním úkolem bylo stanoviště táboráku, popáleniny a otrava jídlem. „Pozoruji, že oproti minulému ročníku pořadatelé připravili více figurantů a častěji volili hromadná zranění. Pokud zkušenosti ze soutěže zachrání byť jen jeden lidský život, má to smysl,“ okomentoval praktickou stránku soutěže radní Martin Hyský.


Profesionální záchranáři všechny modelové situace a zásahy jednotlivých týmů detailně rozebrali a zvolili nejlepší mladé zdravotníky, ale také nejlepšího velitele a nejlepší figuranty, kteří si převzali hodnotné a praktické ceny, například v podobě sportovních potřeb nebo kapesního lékařského slovníku. „Profesionální záchranáři studenty chválili a pochvalovali si vzestupnou tendenci soutěžních výkonů a samozřejmě kvalitní přípravu pedagogů zdravotnických škol. Skvělé je, že i samotní soutěžící si účast velmi pochvalovali a byli spokojení,“ uzavřela organizátorka soutěže Marie Říhová.


Vítězná družstva

1. místo: VOŠZ a SZŠ Trutnov

2. místo: OA, SZŠ a SOŠS Jihlava

3. místo: SZŠ a VOŠZ Ostrava

Týmy z Dolního Rakouska se umístily 15. – 20. místě, tým z Nitranského samosprávného kraje na 21. – 24. místě.


Nejlepší velitel

Lucie Kudelová ze SZŠ a VOŠZ Ostrava


Nejlepší figuranti (voleni anketou mezi soutěžícími)

Monika Dočekalová z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava (modelová situace autohavárie – velká tržná rána na hlavě, stěžovala si na menší citlivost, podezření na poranění krční páteře)

Lucie Talpová, z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava , modelová situace se dvěma useknutými prsty

 


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.6.2016 / 23.6.2016

Počet návštěv: 7352
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek