Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

O víkendu vrcholí oslavy 75. výročí Horáckého divadla Jihlava

Horácké divadlo Jihlava zahájilo 75. sezónu
Celý letošní začátek sezony je v Horáckém divadle Jihlava ve znamení oslav 75. výročí divadla. Jeho oficiální činnost byla zahájena 18. října 1940. V předvečer narozenin se v Horáckém divadle sejdou generace. Scénář večera napsala Kateřina Jonášová. „Horácké divadlo bude slavit už pětasedmdesátiny, a to v hravém interaktivním stylu. Na sobotu 17. října jsme připravili večírek, který se dá popsat jako kabaretní průlet divadelní historií s důrazem na hravost herců a hravost publika. Diváky čekají kvanta informací, písniček, ukázek z odehraných představení, přehlídka kostýmů, soutěžní herecký kvíz, samozřejmě proslovy, gratulace a pár překvapení,“ prozradila Kateřina Jonášová.
 

 
 

Sedmdesát pětka je leitmotivem první poloviny 76. sezony Horáckého divadla. První veřejnou připomínkou je umělecká instalace „výroční výlohy“, jejímž autorem je scénograf Dragan Stojčevskij. Její realizace probíhala jako součást programu Dne otevřených dveří už 5. září  2015. Stejně tak zahájení sezony na Masarykově náměstí, první premiéra sezony Zvonokosy se zahájením výstavy Reminiscence a Horác 2015, měly letos příchuť oslav.


Samotnou historii Horáckého divadla pak mapuje výstava, „Ta naše láska k divadlu…“ v Muzeu Vysočiny Jihlava. Byla slavnostně zahájena 1. října 2015 a potrvá až do 15. listopadu 2015. Je dílem Muzea Vysočiny, které s divadlem při přípravách úzce spolupracovalo. Kurátorem výstavy je vedle Ludmily Moržolové z Muzea Vysočiny také Zdeněk Stejskal, herec Horáckého divadla.


Společně s Muzeem Vysočiny jsme pak připravili další výstavu, která bude zahájena v prostorách Kavárny Muzeum 13. října 2015. Divadelním kukátkem je název souboru dvaceti čtyř fotek Leoše Skokana, jejichž prostřednictvím lze nahlédnout do zákulisí Horáckého divadla. Trvat bude až do 29. listopadu 2015.


Večer s originálním scénářem a mnoha milými hosty začíná již v 18 hodin ve foyeru Velké scény Horáckého divadla. Budeme navozovat atmosféru za doprovodu divadelní kapely, ještě velmi nového a stále se vyvíjejícího hudebního tělesa. Od 19 hodin pak startujeme na jevišti Velké scény. Večer je v režii Kateřiny Duškové, umělecké šéfky HDJ  a Karla Bryndy, bývalého dlouholetého kmenového režiséra HDJ, scénář napsala Kateřina Jonášová, externí dramaturgyně HDJ. Moderovat budou Marta Dřímal Ondráčková a Zdeněk Stejskal, hraje a zpívá celý soubor Horáckého divadla Jihlava.


Poslední z věších aktivit, která bude reflektovat historii Horáckého divadla, bude letošní Noc divadel. 21. listopadu 2015.  Pod pracovním názvem Instantní divadlo vzniká představení, které je možné zařadit k site specific projektům, s využitím netradičních prostor v divadle. Koncept večera je zaměřený také na interaktivitu diváků, neopouštíme tedy téma „Setkávání se“. I když je zachován tradiční formát prohlídek, bude to tentokrát originální exkurze do historie tak trochu jinou cestou.

 

  •  Tisková zpráva HDJ
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • O víkendu vrcholí oslavy 75. výročí Horáckého divadla Jihlava
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.10.2015 / 15.10.2015

Počet návštěv: 2363
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek