Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

O čem se vedou celý víkend jednání hejtmanů s vládou?

Vypadá to, že jsme se jako hejtmani ocitli v pozici odpovědných osob za to, zda bude či nebude v České republice i nadále platit nouzový stav. Důvodem je, že vláda nenašla většinovou podporu poslanců, kteří se způsobem, jak bylo do této chvíle s nouzovým stavem nakládáno, nebyli dlouhodobě spokojeni. Hejtmani přitom mají právo o vyhlášení nouzového stavu požádat, pokud to pro řízení krajů považují za nezbytné. Rozhodně však nejsou těmi, kteří mají řídit pandemii v naší zemi. Je to obdobné, jako požadovat po zdravotnickém záchranáři, aby operoval zraněného, protože jinak může zemřít.
 

 
 

Nouzový stav je právní rámec, který umožňuje řešit krizové situace. Neznamená ale automaticky, že je zákaz nočního vycházení, že jsou zavřené školy, zavřené vleky, venkovní sportoviště, služby a obchody. Nouzový stav vyhlašuje vláda, která je odpovědná za opatření, která v rámci tohoto stavu nařizuje. Jako hejtmani se vesměs shodujeme, že pro boj s neustupující pandemií v krajích je nouzový stav zatím potřebný. Dává mimochodem krajům mnohem vyšší právní jistotu (na rozdíl od stavu nebezpečí), že budeme moci bez problémů dál naplňovat a financovat protiepidemická opatření, koordinovat složky záchranného systému, testovat a samozřejmě také očkovat proti nemoci Covid-19.

Jako hejtmani se své odpovědnosti v žádném případě nezříkáme. Naopak, ujali jsme se vyjednávání s vládou o budoucích podmínkách, za kterých by mohl být nouzový stav na dobu nezbytně nutnou s ohledem na nelepšící se epidemickou situaci opět vyhlášen. Přišli jsme s jasným podnětem k revizi všech nařízení, vyhodnocení nakolik jsou jednotlivá omezení efektivní, jak by šla upravit, či změnit. Předali jsme vládě informace z regionů, zpětnou vazbu o potřebách obyvatel krajů, zprávu o atmosféře ve společnosti. Považujeme za nezbytné, aby se vláda vrátila k jednání s poslanci na půdu poslanecké sněmovny, aby byl co nejdříve projednán pandemický zákon, aby se začal naplňovat plán bezpečného návratu dětí do škol.

O tom celý víkend jako hejtmani jednáme s premiérem a členy vlády ČR.

 

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.2.2021 / 14.2.2021

Počet návštěv: 584
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek