Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Nová antropologická expozice v Humpolci láká na unikátní model pračlověka v životní velikosti

Nová antropologická expozice v Humpolci láká na unikátní model pračlověka v životní velikosti
Od listopadu 2017 byla z důvodu rekonstrukce uzavřena antropologická expozice v humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky. Její slavnostní otevření se uskutečnilo na konci května a pro širokou veřejnost se expozice otevřela hned následně v rámci Muzejní noci. Expozice si zachovává základní členění, které měla ta původní, má však jinou podobu a obsah. Jednotlivé části expozice se dělí na oddíly, jako jsou genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička.
 

 
 

Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější exponáty a modely lidského ucha a srdce nebo na sochu pravěkého člověka v životní velikosti. Asi nejcennějším exponátem expozice je model kompletní kostry neandrtálce, kterou muzeum zakoupilo v USA. Právě tato kostra byla předlohou pro vytvoření repliky neandrtálce, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů a v reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů.


První antropologická expozice byla v Humpolci instalovaná u příležitosti 100. výročí narození světoznámého antropologa a humpoleckého rodáka Aleše Hrdličky v roce 1969 a posledních 30 let byla bez obměny. Současná expozice odráží nejnovější antropologické poznatky a její realizace byla zahájena koncem roku 2017. Ukončena byla letos, v roce 150. výročí narození Aleše Hrdličky. Realizace nové antropologické expozice byla podpořena Krajem Vysočina v rámci programu Klenotnice Vysočina 2017.


hrdlička

hrdlička

hrdlička

  • Iva Strnadová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Nová antropologická expozice v Humpolci láká na unikátní model pračlověka v životní velikosti
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.6.2019 / 4.6.2019

Počet návštěv: 2061
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek