Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Neziskové organizace v oblasti ochrany životního prostředí trápí legislativa a nedostatek peněz

Neziskové organizace v oblasti ochrany životního prostředí trápí legislativa a nedostatek peněz
Setkání neziskových organizací zabývajících se ochranou životního prostředí inicioval v minulých dnech Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Cílem pilotního modelu setkávání je dát prostor co nejširší odborné skupině neziskových organizací podílet se na tvorbě projektů podporovaných Krajem Vysočina. „Na druhou stranu nás zajímá, co tento segment postrádá, navrhuje a kde navrhuje větší angažovanost krajského úřadu popř. krajské samosprávy,“ uvedl Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.
 

 
 

První setkání zástupců kraje, krajského úřadu a NNO bylo zaměřeno na informační systém kvality ovzduší v regionu vč. analýzy prvních výstupů, spolupráce při ochraně přírody a odpadová politika regionu. Z diskuze vyplynulo, že NNO zaměřené na životní prostředí mají stále větší zájem na konkrétní spolupráci, ale jsou svazovány velice přísnou legislativou, komplikacemi a složitostmi při žádání o dotace nebo příspěvky.

 

Stručné závěry z jednání u „kulatého stolu“

Oblast OVZDUŠÍ: Napříč regionem je největším neduhem nemožnost regulace spalování škodlivých látek v domácnostech, které je dáno zakořeněnými zvyklostmi a nemožností tento problém kontrolovat a postihovat. Cílem spolupráce kraje a NNO je zintenzivnění osvěty, sledování vývoje vzniku škodlivin a upozorňování na tuto skutečnost.

 

Oblast ODPADY: Diskutována byla především role úřadu jako katalizátora často nestandardních nabídek environmentálních aktivit ze strany firem a jejich poradenství v případných ekologických projektech. Diskuze také směřovala k možnostem publicity třídění odpadu vč. možností kompostování, využití v bioplynových stanicích využívající odpad z měst atd.

 

Oblast PŘÍRODA: Zhruba ¼ aktivit managementu chráněných území Kraje Vysočina vykonávají jejich vlastníci nebo nájemci, o stejnou část území se starají o.s. formou veřejných zakázek. Kraj má zájem o rozšíření aktivit o. s., proto v současné době hledá mechanismus, jak nastavit dotační pravidla, aby byla zúročena všechna pozitiva jejich práce. Zástupcům NNO také chybí možnost případného morálního ocenění ochránců přírody a jejich zviditelnění ve společnosti.

 

Další specializovaná jednání orientovaná na ochranu životního prostředí jsou plánována na začátek příštího roku.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.9.2013 / 26.9.2013

Počet návštěv: 12710
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek