Související témata

 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina


 

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina: Už jen měsíc na návrhy nominací

Skleněná medaile
Už jen měsíc, tedy do 31. března 2017 přijímá Kraj Vysočina nominace na udělení nejvyššího ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné nebo dřevěné medaile. Poprvé byla kolekce krajských originálních medailí udělena v roce 2008, od té doby seznam čítá 80 držitelů. „Každoročně je mi ctí potkat se s lidmi, kteří prostřednictvím své práce nebo jejích výsledků pomáhají utvářet nastupující generace, dělají náš život krásnější nebo napínavější, mají schopnost absorbovat a rozvíjet poznatky světové vědy a prezentovat je na mezinárodní úrovni – prostě staví pevné základy naší společnosti,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Nominace resp. návrh na nejvyšší ocenění Kraje Vysočina předkládá veřejnost prostřednictvím krajských zastupitelů, nejčastěji se lidé obrací se svým návrhem na členy Rady Kraje Vysočina nebo hejtmana. Z došlých návrhů během několika týdnů vybere laureáty výbor zastupitelstva, výběr musí ve finále ještě schválit nejvyšší orgán kraje – zastupitelstvo. Další sada nejvyšších krajských ocenění bude k rozdělení připravena na 26. října 2017.

 

Od roku 2008, kdy byla krajská nejvyšší ocenění předávána poprvé, bylo rozděleno 80 medailí. Mezi čestnými držiteli je celkem 62 mužů a 19 žen. Součet nesedí z prostého důvodu. Držiteli jedné ze skleněných medailí se loni stali poprvé v historii slavnostního ceremoniálu manželé. Marie a Constantin Kinští ze Žďáru nad Sázavou byli oceněni za své kulturní aktivity přesahující hranice regionu, za přínos rozvoji a udržení ekologicky důležité krajiny a za své aktivity v oblasti vzdělávání. Pouze jednou bylo nejvyšší ocenění předáno opakovaně stejné osobě. Sportovec, horolezec, fotograf a spisovatel Radek Jaroš je od roku 2009 držitelem skleněné medaile, k ní v roce 2015 přidal medaili kamennou. Tu kromě něj získal v roce 2008 první hejtman Kraje Vysočina František Dohnal, dále také fenomenální sportovkyně a držitelka světového rekordu Jarmila Kratochvílová nebo legenda folkloru na Horácku, hudebník, primas skřipácké muziky, folklorista a sběratel lidových písní Miloslav Brtník starší.


Kamenná medaile je nejvyšším oceněním Kraje Vysočina. Materiál byl zvolen kvůli své stálosti a neměnnosti jako připomínka výsledků práce oceněných.

Skleněná medaile je určená tomu, kdo jednorázovým činem, nebo svojí dlouholetou prací přispěl k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel. Materiál symbolizuje čirou a nezištnou podstatu skutků oceněného.

Dřevěná medaile je určená především talentům, kteří svojí aktivitou jsou příkladem pro ostatní. Materiál symbolizuje houževnatost, pružnost a růst mládí.


  • Ivana Šteklová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina: Už jen měsíc na návrhy nominací
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.3.2017 / 3.3.2017

Počet návštěv: 1300
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek