Cesta: Titulní stránka > Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Nejlepší mladí včelaři vyrůstají v Novém Městě na Moravě a v Jimramově

Zlatá včela
Test znalostí a série soutěžních poznávacích disciplín rozhodly o letošních nejlepších mladých včelařích na Vysočině. Jsou jimi v kategorii starších dětí Lukáš Štempl z Nového Města na Moravě a mezi mladšími včelaři Michal Šafr z Jimramova. 67 dětí z osmi regionálních včelařských kroužků poměřovalo síly tento víkend v Jimramově.
 

 
 

Třicítka testových otázek, poznávačka včelařsky významných rostlin, určování částí těla včely pouhým pohledem do mikroskopu, pojmenování pomůcek potřebných při práci včelaře včetně vysvětlení, jak a k čemu se používají a v neposlední řadě i prověření zažité včelařské praxe – obvyklá náplň oblastního kola soutěže Zlatá včela prověřila vysočinské mladé včelaře ve dvou kategoriích. „Možnost poměřit své znalosti v soutěžích se stejně starými vrstevníky je pro děti motivující. Při dalším setkání zástupců včelařských organizací z Vysočiny budu na dospělé včelaře apelovat, aby děti v účasti na Zlaté včele více podporovali a umožnili jim účast, budou mě zajímat také důvody, které limitují jednotlivé organizace při účasti na této tradiční soutěži. Naším společným cílem by mělo být dostat do soutěže co nejvíce mladých,“ říká Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina, včelař a host letošního ročníku Zlaté včely na Vysočině.

 

Výsledky kategorie mladších žáků (do 5. třídy)

1.     Michal Šafr, Jimramov

2.     Ondra Klement, Nové Město na Moravě

3.     Simona Morávková, Jimramov

4.     Jakub Chroust, Věcov

Jakuba oblastní porota ocenila společně s prvními třemi, neboť jeho výkon v poznávacích disciplínách byl excelentní a na čtvrté místo ho posunulo pouze mírné „zaškobrtnutí“ v písemném testu.

 

Výsledky kategorie starších žáků (6. – 9. třída)

1.     Lukáš Štempl, Nové Město na Moravě

2.     Barborka Dvořáková, Senožaty

3.     Pavla Šafrová, Jimramov

Jak informovala za organizátory Reina Raaschová, všichni tři ocenění starší žáci postupují a budou Kraj Vysočina zastupovat v celostátním kole Zlaté včely, která se bude konat 7. – 9. června v Nasavrkách.

Kraj Vysočina letos podpořil včelařské spolky formou daru ve všech pěti okresech celkovou částkou 406  tisíc korun, která mimo jiné slouží k podpoře výchovy a vzdělávání mladé generace včelařů a dále je rezervována částka až do výše dvou miliónů korun na veřejnou zakázku na preventivní vyšetření moru včelího plodu.


včelyvčelyvčely

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2019 / 29.4.2019

Počet návštěv: 4812
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek