Doporučujeme

  • Kontaktní centrum
  • Vesnice Vysočiny
  • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce


 

Nejdříve postaví traktor, pak si udělají řidičáky

Nejdříve postaví traktor, pak si udělají řidičáky
Čtyři odborné střední školy na Vysočině dnes převzaly od tradičního výrobce traktorů společnosti Zetor stavebnice modelu ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio. Během několika dní se budoucí opraváři zemědělských strojů naplno zapojí do pokračování projektu Postav si svůj traktor, který Kraj Vysočina zahájil už minulý školní rok. „Zatímco loni jsme Zetory na školách v rámci odborného výcviku repasovali, letos si budou moci studenti postavit nové traktory. Vybrali jsme záměrně model univerzální, který má uplatnění jak v zemědělství, lesnictví, tak i v komunálních službách,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Čtyři nové traktory pořídí Kraj Vysočina od společnosti ZETOR za 1,8 miliónu korun.
 

 
 

Projekt Postav si svůj traktor má pomoci Kraji Vysočina regulovat klesající zájem studentů o zemědělské obory na středních školách, prostřednictvím osvědčených aktivit přispět k jejich větší popularizací a nabídnout školám další aktivitu, která studenty baví, zvyšuje prestiž oboru a upoutává pozornost odborné i laické veřejnosti. Stavebnice dílů a návodné konstrukční plány sériově vyráběného traktoru si dnes z Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě odvezly Česká zemědělská akademie v Humpolci, Střední průmyslová škola Třebíč, Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělsko-technická Bystřice nad Pernštejnem a Střední odborná škola Nové Město na Moravě. „V zemědělství dlouhodobě pociťujeme nedostatek kvalifikovaných osob, což souvisí i s klesajícím zájmem mládeže o zemědělské obory. Poptávka po absolventech středních škol a učilišť vysoce převyšuje nabídku. Uplatnění mladých absolventů je přitom široké, ať již v zemědělských podnicích, v servisních střediscích, či ve výrobních a vývojových firmách věnujících se agrárnímu segmentu. Našim záměrem pro podporu projektu Postav si svůj traktor je popularizovat obor u mládeže a umožnit jim, aby se netradiční a zábavnou formou seznámili s moderní technikou využívanou na polích, farmách, v lesích a dopravě,“ říká Jana Ragasová, ředitelka Úseku lidských zdrojů a všeobecné správy v ZETOR TRACTORS.

 

„Zatímco při sestavení traktoru budeme muset garantovat firmou stanovené postupy, o finální podobě – např. barvách karosérie a doplňků – bychom rádi nechali rozhodnout studenty. Tenhle postup se nám osvědčil už při předchozím projektu, kdy jsme repasovali starší typy Zetorů, a tak se připravili na novou výzvu,“ říká ředitel České zemědělské akademie v Humpolci Otakar Březina.


„Traktory budou studentům sloužit jako učební pomůcka. Při montáži a demontáži se seznámí s fungováním strojů a mechanismy využívanými v technice. Stavebnice stroje se skládá z téměř 100 komponentů a obsahuje i konstrukční plány. Mistrům zúčastněných škol bude poskytnuta metodická podpora, po které se již školní týmy pustí do práce. Technické sestavení stroje musí být naprosto přesné a bude potřeba dodržet definovaný postup. Designovým prvkům a celkovému vzhledu traktorů se pak již meze nekladou a bude limitovaný jen kreativitou a nápady studentů,“ upřesňuje průběh projektu Milan Hájek ze společnosti Moreau Agri Vysočina.

 

Slavností předání stavebnic odborným školám proběhlo na akci Vysočina Zetor Show, kterou organizovala společnost Moreau Agri Vysočina. Součástí doprovodného programu  byla spanilá jízda příznivců traktorů ZETOR. Rekordních 134 strojů se vydalo na 6 km jízdu zakončenou ve Vysočina Areně. Vedle prezentace  zemědělské techniky mohli návštěvníci akce přihlížet nebo se aktivně účastnit také . jízdy zručnosti, apod. Akce se zúčastnily stovky příznivců a fanoušků zemědělské techniky a značky ZETOR i žáků odborných středních škol. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Nejdříve postaví traktor, pak si udělají řidičáky
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.10.2017 / 5.10.2017

Počet návštěv: 1699
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek