Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Květen


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Násobně roste zájem o služby domácí hospicové péče

Kraj Vysočina pošle letos sedm miliónů na zajištění domácí hospicové péče
Kraj Vysočina na území regionu dlouhodobě financuje model domácí hospicové péče, který pokrývá celé území Kraje Vysočina. Služby domácího hospice zajišťované pro území Třebíčska Oblastní charitou Třebíč byly už v loňském roce zařazeny do pilotního projektu VZP, která hradí indikovaným pacientům, kteří si přejí zemřít doma, dílčí část péče domácího hospice, která nově zahrnuje i vysoký rozsah návštěvní služby specializovaného lékaře a středního zdravotnického personálu přímo v domácnosti. Vzhledem k tomu, že jsou všechny strany s projektem spokojeny, došlo k jeho prodloužení a krajská rada dnes rozhodla, že stejně jako v roce 2015 i letos službu dofinancuje. Částka dva miliony korun má být využita na zajištění služeb nehrazených zdravotní pojišťovnou,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
 

 
 

První rok fungování mobilní (domácí) hospicové péče s podporou VZP v Kraji Vysočina ukázal, že rodiny mají o tuto službu velký zájem, který v čase roste, tak jak se informace o této aktivitě dostávají mezi veřejnost. Zatímco v prvních dvou měsících loňského roku evidovala Domácí hospicová péče Oblastní charity Třebíč řádově jednotky klientů, ve stejném období letošního roku se zájem ztrojnásobil, a tomu úměrně vzrostl i počet vykázaných hodin. Ukázalo se, že dobře funguje spolupráci s krajskou nemocnicí v Třebíči, kde se už podařilo nastavit mechanismus zajištění odborné péče, i samotný hospic po roce disponuje hlubšími zkušenostmi a dává mobilním službám hospice velký význam do budoucna.

 

Podle Petra Krčála by v Kraji Vysočina mohla do budoucna vzniknout síť paliativní péče, do níž by se vedle nyní velice žádané mobilní hospicové péče mohly přidat také LDN, v nichž by mělo vzniknout deset až dvacet nových lůžek pro paliativní péči. V problematice paliativní péče by měli být proškoleni další lékaři. Kraj bude v tomto procesu hrát významnou roli, protože na něm bude proces koordinovat, podpořit domácí hospicovou péči i svá vlastní zařízení, která jsou připravena tuto službu nabízet. Ale významná v této oblasti bude i spolupráce zdravotních pojišťoven a zlepšování právní úpravy, která je nyní nedostatečná.

 

Podpora Kraje Vysočina na zajištění domácí hospicové péče v Kraji Vysočina

Rok 2016: 12,5 milionu korun

Rok 2015:  12,5 milionu korun

 

Mobilní hospice zajišťují péči o nevyléčitelně nemocné lidi přímo v domácnosti. Pomáhají nejen umírajícím, ale i jejich rodinám – radí, pomáhají v péči o umírajícího, léčí bolest nebo půjčují pomůcky. 


  • Jiří Bína, odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Více informací pro tisk na e-mailu: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Násobně roste zájem o služby domácí hospicové péče
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.5.2016 / 4.5.2016

Počet návštěv: 2598
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek