Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Národní geopark na Vysočině

Národní geopark Železné hory
Zástupci geoparku Železné hory v úterý 24. dubna převzali certifikát „národní geopark“ a podpisem Charty národních geoparků ČR se zařadili k celkem třem dalším tímto titulem značených oblasti v České Republice. Národní geopark Železné hory se rozkládá převážně na území Pardubického kraje, do Kraje Vysočina zasahuje oblastí kolem Ždírce nad Doubravou a Chotěboře.
 

 
 

„Samotný geopark není územím s ochranným statutem, jde o platformu spolupráce obyvatel i organizací zaměřenou na rozvoj a propagaci regionu. Geoparky jsou stále více vnímány jako značka oblasti exkluzivního cestovního ruchu, zaměřeného na přírodní i kulturní dědictví krajiny. Poděkování patří všem, kteří se zasloužili o vznik geoparku a následné získání tohoto prestižního titulu,“ ocenil aktivitu Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

 

Geopark je krajinný celek vyznačující se nejen nevšedním tvarem terénu a vysokým stupněm geologické rozmanitosti, ale zahrnující také hmotné i nehmotné kulturní dědictví. Pro Železné hory je typická neuvěřitelná geologická pestrost. Na poměrně malém území může návštěvník po geologické stránce vidět za dva až tři dny to, na co by na celém území České republiky potřeboval alespoň dva týdny. V Evropě je přibližně 50 geoparků. Do sítě národních geoparků od roku 2010 patří u nás geopark Český ráj, geopark Egeria v Karlovarském kraji. Nově jsou členy geopark Geoloci v Plzeňském kraji a nyní i geopark Železné hory.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 25.4.2012 / 25.4.2012

Počet návštěv: 25051
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek