Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Na Zakarpatí roste zájem o výuku češtiny. Vysočina posílá dětem další učebnice

Za posledních sedm let, kdy Vysočina v partnerském regionu Zakarpatské oblasti Ukrajiny podporuje výuku českého jazyka, se v něm nově začalo vzdělávat minimálně pět stovek dětí na sedmi základních školách. „Zatím poslední školské zařízení v Užhodordě otevře od prvního září výuku českého jazyka už od první třídy. Je to výjimečný počin, protože dosud se česky učily pouze děti od páté třídy. Požadavek na zařazení českého jazyka do volitelných osnov nejmladších školáků vzešel přímo od jejich rodičů, kteří vidí ve znalosti jazyka zásadní výhodu pro možnost následného studia na vysoké škole v České republice,“ informoval Vítězslav Schrek po návratu z první zahraniční služební cesty v roli hejtmana Kraje Vysočina. Kraj Vysočina každoročně na Zakarpatí posílá učebnice českého jazyka, podporuje zahraniční stáže starších dětí například v rámci Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě.
 

 
 

Kraj Vysočina podporuje u svých východních partnerů nejen vzdělanost, ale významnou měrou se spolupodílí finančně na realizaci dalších projektů. Prostřednictvím svého dobročinné fondu ViZa v letošním roce finančně podpoří v partnerském regionu Zakarpatí generální opravu základní školy v obci Lazy, výměnu oken a zateplení budov zdravotnického střediska v obcích Vrchní Vorota a Podvynohradiv, opravy střech mateřských škol v obcíh Kamjanské, či Dobrjanské. „V letošním roce je ve schváleném rozpočtu Kraje Vysočina vyčleněno pro Zakarpatí 5,4 miliónu korun. S ohledem na pandemickou situaci se nám sice komplikují tzv. měkké projekty výměny zkušeností např. mezi policisty, hasiči, sociálními pracovníky, či stáže studentů, nicméně tradiční investiční projekty jsou v plném proudu, včetně těch, které na Zakarpatí realizujeme ve spolupráci s Pardubickým krajem,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Ten v závěru minulého týdne při své oficiální pracovní cestě společně s náměstkem pro dopravu a finance Miroslavem Houškou, členem rady pro majetek Karlem Janouškem a delegací vedenou hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým, partnerský region navštívil. Kromě prohlídky některých společných projektů bylo tématem návštěvy nastavení dalšího směru spolupráce, včetně možnosti dalšího využití už nepotřebného vybavení zdravotnických i sociálních zařízení zřizovaných Krajem Vysočina jako jsou například polohovací lůžka, vyřazené diagnostické přístroje, gastrovybavení nebo záchranářské vozy.


Začátky spolupráce Vysočiny a Zakarpatí sahají do roku 2007. Od té doby se podařilo realizovat více než 250 projektů. Ty jsou financovány prostřednictvím Dobročinného fondu ViZa, do kterého oba regiony přispívají rovným dílem. Výběr investičních projektů každý rok splňuje základní kritéria - zaměření na zaostalé oblasti venkova a havarijní situace v resortech školství, zdravotnictví a sociální oblasti. Projekty jsou rovnoměrně rozprostřeny na celou Zakarpatskou oblast. K partnerství se postupně připojují i města na Vysočině, Jihlava – Užhorod, Pelhřimov – Mukačevo, Třebíč - Rachiv, Žďár nad Sázavou - Chust, Nové Město na Moravě – Mižhirja či Chotěboř a Tjačiv. Meziregionální spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.


školyškolyškoly

  • Radim Hošek, Kateřina Svobodová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.8.2021 / 9.8.2021

Počet návštěv: 879
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies