Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Na Vysočině vykvetly kriticky ohrožené hořečky. Jejich krásné fialové květy nelze přehlédnout

Na Vysočině vykvetly kriticky ohrožené hořečky. Jejich krásné fialové květy nelze přehlédnout
Hořeček mnohotvarý český se řadí ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Od padesátých let minulého století rapidně klesla jeho početnost v celé České republice. Na Českomoravské vrchovině je známo pouze 11 lokalit, na kterých se od roku 2000 vyskytl. Na některých z nich můžeme právě v tuto dobu vidět jeho krásné fialově zbarvené květy, a to například v okrese Třebíč v přírodní památce Jalovec a na stráni u železniční zastávky v Číchově.
 

 
 

S hořečkem mnohotvarým českým se můžeme setkat na loukách a pastvinách a na narušovaných stanovištích. Jedná se o dvouletou rostlinu, která v prvním roce vytvoří přízemní růžici listů. V druhém roce obvykle v září vykvétá a následně produkuje semena.


V roce 2010 byl zahájen celorepublikový záchranný program hořečku mnohotvarého českého. Na Vysočině bylo vybráno pět prioritních lokalit, na nichž se snaží zlepšit stav populací hořečku účinnými opatřeními jako jsou seč nebo pastva (ovce, kozy) ve vhodném termínu, narušování drnu a výsev semen do volných plošek, odstranění náletů. „Záchranný program organizuje Ministerstvo životního prostředí ČR, finančně se na něm podílí také Kraj Vysočina. A jak je vidět, na některých lokalitách se dílo daří“, sdělil Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, který si hořečky přijel osobně prohlédnout.

 


  • Zdeňka Brunová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 19.9.2017 / 19.9.2017

Počet návštěv: 4807
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek