Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Na Vysočině přibývají přírodní zahrady

Přírodní zahrady
Už téměř padesát přírodních zahrad různého typu certifikovalo na Vysočině ekologické centrum Chaloupky. Během dvou let stoupl zájem o zakládání a udržování zahrad bez chemie s kouzlem divočiny. Při startu vytváření sítě ukázkových přírodních zahrad v regionu byl Kraj Vysočina. „V loňském roce Kraj Vysočina podpořil přes Fond Vysočiny sedm projektů především školních přírodních zahrad v celkové výši půl milionu korun. V letošním roce jsme těsně před vyhodnocením a rozdělením dotací, ale vzhledem k navýšení prostředků jistě podpoříme projektů více,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Z jeho rukou pak o víkendu putovalo dalších nových sedmnáct certifikátů k majitelům přírodních zahrad.
 

 
 

V současné době vlastní plaketu Přírodní zahrada už 41 soukromých osob nebo škol.  Dalších osm zahrad je na Vysočině zařazeno do skupiny Ukázková přírodní zahrada nebo Ukázková školní přírodní zahrada. Majitelé nebo správci těchto zahrad ochotně sdílí své znalosti a zkušenosti se zakládáním a udržováním zahrady, ukazují a chlubí se svým zahradničením – jejich zahrada tedy není uzavřena a pomáhá šířit osvětu mezi veřejnost. „Především v případě školních ukázkových zahrad je vytvářeno ideální prostředí pro alternativní výuku, hospodaření a podporu ekologie. K tomuto způsobu výuky se řadí například ZŠ Myslibořice, ZŠ v Novém Veselí nebo Gymnázium Chotěboř,“ informovala Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství s tím, že škol s přírodní zahradou je v regionu více.

 

Ukázkové přírodní zahrady jsou pro veřejnost k nahlédnutí i konzultaci otevřeny v pravidelných časech nebo po telefonické domluvě např. v Domově bez zámku v Myslibořicích, v Libické Lhotce u Ivany a Jiřího Peterkových, v Hybrálci u Jihlavy u společnosti Zahrady Laurus nebo nově také v Knězicích přímo v centru Chaloupky. Seznam Ukázkových přírodních zahrad je k dispozici na www.chaloupky.cz.

 

Na Vysočině v současné době působí  už čtyři zahradní poradci specializující se na přírodní zahrady. „Při zakládání přírodní zahrady bychom měli především dobře znát svůj pozemek. Vědět, která místa jsou slunná, suchá, stinná nebo zamokřená. Snadněji se nám pak bude bojovat s přírodními zákony,“ říká  Vlasta Hábová, zahradní architektka z Chaloupek, která má na svém kontě desítky certifikovaných zahrad. Připomíná však, že při zakládání je třeba vhodně volit i skladbu rostlin, jejich vzdálenost od domu a nezapomínat na zónu s „divočinou“ v podobě neudržovaného houští poskytujícího útočiště ptákům nebo zapomenuté  hromady listí, kde najde domov ježek.

 

Díky krajským i evropským dotacím jsou ještě do konce tohoto roku konzultační služby a služby projektanta přírodních zahrad poskytované ekologickým centrem Chaloupky nabízeny zdarma.

 

 

Více informací Vlasta Hábová nebo Iveta Machátová, Chaloupky, o.p.s.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Na Vysočině přibývají přírodní zahrady
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.6.2012 / 11.6.2012

Počet návštěv: 9799
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek