Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Na studiích ve Francii jsou další čtyři středoškoláci z Vysočiny

Na studiích ve Francii jsou další čtyři středoškoláci z Vysočiny
Díky spolupráci Kraje Vysočina, Francouzského institutu v Praze a škol ve francouzském partnerském regionu Grand Est mohou v tomto školním roce absolvovat čtyři studenti z Vysočiny stejný školní rozvrh jako jejich francouzští spolužáci. Tři z nich studují na lyceích v oblasti Champagne-Ardenne a jedna studentka v Lotrinsku. Přes týden tráví svůj čas ve škole nebo na internátu, o víkendech bydlí studenti v hostitelských rodinách. Středoškoláci z Vysočiny opět vycestovali do Francie v rámci programu Rok v Champagne – Ardenne.
 

 
 

Nové studijní i životní zkušenosti při pobytu ve Francii získávají v tomto školním roce Kristýna Sochorková, Michaela Vališová a Nikola Velátová, studentky gymnázií v Ledči nad Sázavou, Jihlavě a Pelhřimově. Už svůj druhý rok ve Francii započal rovněž Mikuláš Festa z humpoleckého gymnázia


Studentů jsme se zeptali, jak se jim ve Francii líbí a jak jim jde studium:

Kristýna Sochorková

Kristýna studuje ekonomicko-sociální sekci gymnázia v městečku Romilly-sur-Seine.

„První týdny bylo těžší porozumět látce, takže jsem si skoro všechno jen překládala a učila se slovíčka. Obsah učiva je podle mě menšího rozsahu než na českém osmiletém gymnáziu. Baví mě tělocvik, každý trimestr máme jiný sport, kterému se důkladně věnujeme po celou dobu. Oblíbila jsem si i ekonomii, protože na gymnáziu v Česku jsem ji vůbec neměla, takže to pro mě je něco nového. Překvapilo mě, že celkově je studium zaměřené spíš na přemýšlení a rozebírání různých dokumentů, což se určitě hodí do života. Líbí se mi i propojení hodin chemie a fyziky takovým způsobem, že danou věc probíráme z více hledisek. Také mě překvapilo, že z několika písemek se mi povedlo mít více bodů než francouzští spolužáci.

Všichni mi přijdou milí a ochotní, vždycky se mi snaží nějak pomoct a podpořit mě. Studium ve Francii je skvělá příležitost, jak se osamostatnit a dobře se naučit organizovat čas.

Škola mi zabere dost času, ale když mám volné odpoledne, tak jsem s kamarády nebo sportuju. Hostitelská rodina se snaží mi co nejvíc přiblížit jejich region, takže skoro každý víkend jezdíme na nějaký výlet.“


Nikola Velátová

Nikola studuje stejnou sekci jako Kristýna, ale v Châlons-en Champagne, což je padesátitisícové město a bývalé administrativní centrum oblasti Champagne.

„Pro mě bylo nejhorších prvních 14 dní, než jsem se pořádně rozkoukala, jinak studium není zas tak náročné. Moc mě baví věda jako biologie, fyzika a chemie. Dost mě v nich překvapilo, že všechnu teorii se snaží předvést i v praxi. Takže jsem například pitvala oko nebo si hrála se světlem a odrazy.

Rozhodně je dobré snažit se mluvit s kýmkoli. Už jen to, že komunikujete, vás posunuje po troškách dopředu v jazyce a zároveň si najdete přátele, kteří vám pak mohou pomoct.

Jelikož mám tento rok individuální plán, volný čas trávím převážně učením do české školy. Ale i tak si dokážu udělat čas na výlety s rodinou. Byli jsme v jeskyních, kde se uchovává šampaňské, na koncertu nebo v Notre Dame v Remeši. Ve volném čase se také snažím aspoň trochu si odpočinout, tak relaxuji s hudbou nebo jdu pomoct s nějakými domácími pracemi či s hlídáním dítěte. Město, kde studuji, mi přijde už jen pouhou architekturou nádherné.“

 

Program Rok v Champagne-Ardenne, který pořádá Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Akademií v Remeši, je určen pro žáky studující na střední škole v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, poznat způsob života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině.

Náklady na roční studijní pobyt se pohybují kolem 110 000 Kč. Na pokrytí části nákladů spojených se studijním pobytem může kraj poskytnout stipendium ve výši 41 000 korun. Peníze vyplácí po úspěšném zakončení školního roku. Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výběrového řízení.


Od roku 2010 vyjelo do Francie na roční středoškolské studium už 15 studentů z Kraje Vysočina.

 

Přihlášky pro následující školní rok je možné podávat do 28. února 2019. Více informací k programu Rok v Champagne-Ardenne poskytne Jan Skála z oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Kraje Vysočina, e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Na studiích ve Francii jsou další čtyři středoškoláci z Vysočiny
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.11.2018 / 5.11.2018

Počet návštěv: 1918
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek