Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Duben


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Na atiku hlavního průčelí Horácké galerie v Novém Městě se zaměří restaurátor

Horácká galerie
Vzhled průčelí zámku v Novém Městě na Moravě, kde sídlí Horácká galerie, změní restaurátor. Kraj zažádal Nové Město na Moravě o zařazení plánované obnovy budovy do programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2016. „Pokud se městu podaří získat dotaci od Ministerstva kultury ČR, kraj jako vlastník budovy bude mít k dispozici 200 tisíc korun od státu a ze svého rozpočtu doplatí přes 187 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že restaurátor má práce podle plánu zvládnout v termínu od letošního května do konce srpna.
 

 
 

Budova bývalého renezančního zámku na Vratislavově náměstí je od roku 1964 využívaná jako galerie a od roku 2001 je jako Horácká galerie příspěvkovou organizací Kraje Vysočina. Restaurátoři se zaměří na atiku hlavního průčelí zámku včetně její výzdoby, tedy kartuše s erbem a dekorativními vázami. „Celá atika je totiž v havarijním stavu a vyžaduje akutní restaurátorský zásah. Je proto nejvyšší čas přistoupit ke konzervačnímu a stabilizačnímu procesu, který mimo jiné obnáší doplnění a rekonstrukci chybějících částí i plastické a barevné retuše,“ prozradila radní Marie Kružíková.

Celkové náklady na obnovu vycházejí na necelých 390 tisíc korun. Pokud kraj získá dvou set tisícovou dotaci, zaplatí ze svého rozpočtu zbylých 187 tisíc.

 

Galerie se ve svém sbírkovém programu zaměřuje na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s  českým výtvarným uměním. Rozsáhlé soubory pozůstalostí J. Laudy, J. Mařatky, V. Makovského, L. Martínka, K. Pokorného, J. Štursy a jiných autorů  byly získány darem nebo odkazem umělců. Součástí sbírkového fondu je soustředěná kolekce hutního skla z 60. A 70. let minulého století, pocházející z produkce známé  sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Na atiku hlavního průčelí Horácké galerie v Novém Městě se zaměří restaurátor
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 4.4.2016 / 4.4.2016

Počet návštěv: 1650
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek