Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Muzeum Vysočiny Třebíč mezi kandidáty na cenu pro evropské muzeum roku

Muzeum Vysočiny Třebíč
Třebíčské muzeum obdrželo oficiální informaci o nominaci do mezinárodní soutěže EMYA 2016 – European Museum of the Year Award. Organizátorem této prestižní soutěže je Evropské muzejní fórum (EMF), které je pod přímou záštitou Rady Evropy. „Jsme hrdí na to, že letošním jediným nominovaným za Českou republiku mezi evropskou muzejní elitu je právě Muzeum Vysočiny Třebíč“, uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která dodala, že finále soutěže a slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v dubnu 2016 v Tolose a San Sebastianu ve Španělsku.
 

 
 

Pro třebíčské muzeum soutěž začala už vloni v květnu, a to podáním přihlášky. V červenci do muzea zavítala komisařka EMF, která doporučila nominaci a posledním krokem byla utajená návštěva zástupce poroty.

 

Soutěž evropské muzeum roku je vyhlašována již od roku 1977. Do letošního ročníku bylo nominováno celkem 49 muzeí z 24 zemí. Společně s třebíčským muzeem se v soutěžním klání utká například londýnské Museum of Water, FC Porto Museum z Portugalska, Museum of Herzegovina z Bosny a Hercegoviny, Royal Belgian Institute of Natural Sciences z Belgie, Liechtenstein National Museum z Lichtenštejnska či Roman National Museum – Diocletian Baths v Římě v Itálii. V loňském roce zvítězilo Rijksmuseum z Amsterodamu v Nizozemsku a v roce 2014 Museum of Innocence z Istanbulu v Turecku. Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce http://www.europeanmuseumforum.info/emya.html.

 

Muzeum Vysočiny Třebíč prošlo v letech 2010 až 2013 v rámci projektu Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic kompletní obnovou a byly zde vybudovány čtyři nové expozice, k nimž jsou dokonce k dispozici podrobné doprovodné texty v Braillově písmu. Při rekonstrukci bylo pamatováno na zázemí návštěvníků, k jejichž příjemně strávené návštěvě přispívají internetová studovna, zázemí pro rodiče s dětmi, uzamykatelné šatny, kavárna, venkovní odpočinkové zóny a výtah. Nositelem a realizátorem projektu financovaného z velké části Evropskou unií byl Kraj Vysočina. Zdařilá realizace projektu již byla oceněna 3. místem v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2013, jež udělilo Ministerstvo kultury České republiky a Asociace muzeí a galerií ČR.


Projekt "Zámek Třebíč - modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic" byl realizován díky dotaci z ROP Jihovýchod.


ROP

  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
  • Zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Třebíč
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.1.2016 / 22.1.2016

Počet návštěv: 6522
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek