Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2020


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Muzeum Vysočiny Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2020 z pohledu Muzea Vysočiny Jihlava rokem?


Atypický a složitý. Vzhledem k obecné situaci to byl zejména rok neustálých improvizací, změn plánů, přeorganizování toho, co bylo dojednáno a hledání úplně nových a zatím nevyzkoušených způsobů práce. To, že muzeum bylo po značnou část roku uzavřené pro veřejnost je samozřejmě smutné – výsledky naší práce chceme prezentovat a to ať už formou výstav, expozic, kulturních akcí, edukačních programů nebo třeba přednášek či besed. Na druhou stranu nám uspořený čas i prostředky umožnily věnovat se činnostem, které se jinak odkládají. A podmínky nás přinutily najít si nové způsoby práce odborné i prezentační – a věřím, že řadu věcí, které jsme se byli nuceni naučit, využijeme i tehdy, až se všichni vrátíme do „normálu“.Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Po několika letech oprav se v letní sezóně pro návštěvníky plně otevřel „náš“ hrad Roštejn. Jeho interaktivní, moderně instalované expozice přilákaly enormní množství návštěvníků. Pro zaměstnance na Roštejně to bylo na jednu stranu samozřejmě velmi příjemné, protože je to jasný doklad toho, že náročnost a důslednost, kterou věnovali tvorbě nových expozic, se vyplatila (a to doslova i obrazně). Nápor návštěvníků ovšem přiváděl všechny pracovníky na Roštejně často až na pokraj fyzických i psychických sil.


mvj

 

mvj

 


Zmínit musím ještě úspěch výstavy, kterou v našem muzeu měli návštěvníci možnost vidět už v roce 2019. Výstava „Svět středověkých her“, doplněná o velmi graficky i obsahově povedený katalog, se stala výstavou putovní. A jejích kvalit si všimla i odborná komise Archeologického ústavu Akademie věd, která oceňuje popularizační počiny v oblasti archeologie: autor výstavy dr. Hoch obdržel v roce 2020 hlavní cenu „Zlatého mamuta“.

 

mvj

 


Co zajímavého připravujete pro rok 2021?


Jak to bude s výstavami i dalšími akcemi, je dost obtížné předjímat. Pokud by vše běželo jak má, upozornil bych na dvě plánované výstavy. I osobně se totiž velmi těším na výstavu skla z dílny Jaroslava Svobody a na výstavu „Kdo bydlí v jeskyních“. A pokud letní sezona vůbec proběhne, určitě zvu návštěvníky na Roštejn, kde mohou navštívit expozičních okruhy, hradní věž a sezonní výstavu, proběhne tu opět i řada kulturních akcí.

 

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání ...


V tomto roce se (jak aspoň doufám) rozhodne o tom, zda muzeum v nejbližších letech bude pracovat na několika finančně, organizačně i personálně velmi náročných projektech. Pokud se žádostí o finanční podporu alespoň u některých těchto plánovaných projektů uspějeme, bude to do značné míry ovlivňovat celý chod organizace na několik let. Očekáváme, že bude zahájen přeshraniční projekt týkající se naší telčské pobočky. V průběhu roku by se mělo také rozhodnout o projektu, který by řešil zejména reinstalaci expozic v Jihlavě. A v dlouhodobějším výhledu pracujeme na přípravě projektu, který se týká zejména péče o sbírky a edukačních programů.

 

 

Na otázky odpovídal: RNDr. Malý Karel Ph.D., ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace; www.muzeum.ji.cz 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 25.1.2021 / 25.1.2021
Informace jsou aktuální

Počet návštěv: 265
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek