Cesta: Titulní stránka > Počin roku


 

Moštování pro všechny

Moštování pro všechny
Je podzim, doba moštování. Moštují všichni: mladí, starší i nejstarší, moštuje se ve městě i na vesnici. Moštovat se také rozhodli klienti a zaměstnanci komunitního bydlení Domova Háj Ledeč nad Sázavou, kteří žijí v komunitním bydlení na Novém Městě v Ledči nad Sázavou. „V rámci Týdne sociálních služeb, který každoročně pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky ve druhém říjnovém týdnu, se tak po celé republice pořádá celá řada zajímavých aktivit a na Vysočině tomu není jinak,“ dodává 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk.
 

 
 

V úterý 9. října se tak sešli klienti a zaměstnanci Domova Háj a široká veřejnost, aby všichni společně zažili proces získávání jablečného moštu. Ti mladší viděli výrobu moštu většinou poprvé. Mohli si vyzkoušet celý proces výroby. Společně s klienty setřásali a sbírali jablka v sadu. Potom jablka omývali a házeli je do drtičky. Siláci drť přesypávali do lisu. Snad každý si chtěl vyzkoušet lisování a zažít ten krásný pocit, kdy při utahování lisu vytéká čerstvý mošt. Zástupci starší generace vzpomínali na dětství a mládí. Moštováním jim naopak od těch mladších, bylo důvěrně známé. Za odměnu se všichni mohli napít sladkého moštu, případně si ho odnést i domů.


Program byl doplněný o výtvarnou dílnu, při které se vyráběly ozdobné závěsy ze sušených jablek a podzimních plodů. „Pokud bude příští rok opět úroda jablek a na zahradě zrovna nebude probíhat plánovaná výstavba budovy vedení Domova Háj a chráněných dílen, určitě vás na moštování opět srdečně pozveme,“ doplňuje ředitelka organizace Dana Pajerová. Spokojené tváře všech zúčastněných dávají najevo, že podobných aktivit je potřeba jako soli ve známé pohádce.


mošt

mošt

  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Moštování pro všechny
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 12.10.2018 / 12.10.2018

Počet návštěv: 1562
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek