Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Mladá univerzita se přehoupla do své druhé poloviny

Mladá univerzita se přehoupla do své druhé poloviny
Osmdesátka studentů letošní Mladé univerzity strávila výukový den na Vysočině. Pro české i rakouské děti do 15 let naplánovali naši regionální organizátoři pět pracovních a zájmových aktivit a přednášek: novinářskou dílnu, přednášku o významu města ve středověku a v období renesance – Stříbrná Jihlava, návštěvu Polné s výukou písmomalířství, inspirativní zastavení v rodišti Josefa Hoffmanna a trénink návrhů v duchu jeho originálních designů nebo potkání se s netradiční hudbou kraje Vysočina.
 

 
 

„Vedle nenásilného vnímání cizího jazyka mají děti v rámci Mladé univerzity možnost navštívit zajímavá místa Vysočiny a Dolního Rakouska s tím, že nikdy nechybí zajímavá manuální nebo vědomostní aktivita,“ uvedla Marie Kružíková, radní kraje Vysočina přednosti Mladé univerzity, kterou kraj Vysočina podporuje v rámci zahraniční spolupráce s Dolním Rakouskem.

Program připravený českou stranou vycházel z představení tradičních lidských dovedností, které se časem staly běžnou součástí lidského života.

„Klasické písmomalířství je typická práce s originálem. I když se držíte šablony, vždycky vznikne původní dílo, které odrazí náladu, pocit nebo šikovnost tvůrce. Na první pohled jednoduché obkreslování má svá pevná pravidla a chce to hodně trpělivosti, než vznikne požadovaný výstup,“ zmínil Alois Pavlíček, který v Polné přednášel základy písmomalířství dvacítce prázdninových studentů.

Další pracovní aktivitu nabídla například i Vysoká škola polytechnická Jihlava. Hojně navštívený žurnalistický workshop vedl organizátor tradiční Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě Milan Pilař.  Matěj Kolář naopak naturalisticky pod širým nebem blízko Rohozné demonstroval tradiční zvuky Vysočiny. Došlo i na výrobu vlastních hudebních nástrojů.

 

Mladá univerzita je již druhým rokem prázdninový projekt pro mladé Rakušany a Čechy od 11 do 14 let.  Mezi 19. – 23. červencem si mohou studenti vyzkoušet univerzitní život, vybírat si z třicítky připravených přednášek a speciálně zaměřených dílen. Žijí ve studentském kampusu a odhalují tajemství vysokoškolského života, seznamují se se způsobem výuky a povinnostmi posluchačů univerzit. Projekt končí slavnostní promocí s obvyklým vyřazovacím rituálem.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Mladá univerzita se přehoupla do své druhé poloviny

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.7.2010 / 22.7.2010

Počet návštěv: 23864
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek