Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Mladá univerzita: Prázdninové objevování a poznávání

Mladá univerzita: Prázdninové objevování a poznávání
Rekordní počet 107 účastníků letos hostí čtvrtý ročník Mladé univerzity – letní školy pro zvídavé teenagery ve věku 11-14 let, jehož organizátorem je Kraj Vysočina společně s partnery z Dolního Rakouska. Celý tento týden je pro účastníky připraven program se společným tématem „Naše země – naše zodpovědnost“ a kromě domovské základny v dolnorakouském Raabsu mohly včera všechny děti strávit den na Vysočině v Třebíči, v Brtnici a nebo v Centru enviromentální výchovy Chaloupky. „Pestře sestavený program připravený na české straně hranic měl za cíl nejen pobavit, ale i poučit a doufám, že i překvapil. Kromě dopoledních přednášek měli mladí studenti odpoledne na výběr objevování tajemství památek UNESCO v Třebíči, Lego Race se základy robotiky, intuitivní statiku pro každého, vyhledávaný alternativní hudební workshop, procházku v přírodě v okolí Chaloupek, popřípadě originální výtvarnou dílnu inspirovanou tvorbou Josefa Hoffmanna,“ uvedl za organizátory Ladislav Seidl.
 

 
 

Na první pohled by se mohlo zdát, že jednoduché základy programování a robotiky pod dohledem Jana Hámy ze Střední průmyslové školy Třebíč budou jednoduchou záležitostí. Vyznat se v tomto oboru a být na pár hodin automobilovým konstruktérem ale není hračka. I když cílem workshopu Lego Race vlastně bylo sestavit funkční hračku – auto, které bude následně schopno projet speciální automobilovou dráhu v co nejkratším čase. Za pomoci čidel a senzorů a s využitím programů pro požadované funkce vznikaly pod rukama chlapců i dívek opravdu různě funkční futuristická vozítka. Možná za pár století bude jejich tvar i využití stejně inspirativní jako Čapkům robot.

Pod vedením Jiřího Bláhy z Centra Excelence Telč se děti vrátily do dob, kdy stavitelé a jimi vedení řemeslníci neměli k dispozici počítače, kalkulačky učebnice a měřící pomůcky. Při veselých stavitelských pokusech si skupiny „stavitelů“ osvojovaly základní pravidla a principy konstrukce dávno osvědčených stavebních prvků a snažili se přelstít některé přírodní zákony. Na závěr děti přemostily školní lavice originálními konstrukcemi za použití špaget a tavného lepidla.

Centrem zájmu účastníků Mladé univerzity se stalo i historické centrum Třebíče charakteristické spletitými a úzkými uličkami, průchody a tajemnými zákoutími. Pomocí různě složitých indicií musely děti hledat a odkrýt tajemství a najít zapomenutý poklad.

 

Muzikant, výtvarník a performer Matěj Kolář  je pravidelným vedoucím hudebních workshopů Mladé univerzity. Letos vsadil na lovení zvuků  v terénu a jejich následné mixování v počítači. Jedena z nejvyhledávanějších kampusových činností  letos nepostrádala ani tradiční koncert experimentální improvizované hudby. Tentokrát však podle svérázné partitury, které vznikala za pomoci přírodních materiálů, jejichž tvary byly barvou přenášeny na notovou osnovu.

V centru ekologické výchovy Chaloupky si další skupina dětí vyšla do okolní přírody poznávat cenná území s pestrými biotopy pastvin, mokřadních luk a lesa.

Inspirace Josefem Hoffmannem na děti dýchla v jeho rodném domě v Brtnici. Součástí jeho expozice je ukázka jedinečné ornamentální výmalby v duchu vídeňské moderny. Cílem bylo vyzkoušet si vytvořit vlastní návrh ornamentu.

 

Prázdninový kemp pro zvídavé děti Mladá univerzita v pátek slavnostně zakončí Akademická slavnost v Raabsu an der Thaya, které se mohou zúčastnit i rodiče a příbuzní studentů, pro které je připravený pestrý program spojený s udělováním certifikátů potvrzujících absolvování Mladé univerzity Waldviertel 2012.

 

Mladá univerzita Waldviertel je součástí projektu Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouských hranic – 60 let EU. Tento projekt je podpořen Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj z programu Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013.

Díky této podpoře je konání Mladé univerzity zajištěno i v roce 2013. Příští rok se Mladá univerzita uskuteční v termínu 5.- 9. srpna 2013.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.8.2012 / 9.8.2012

Počet návštěv: 7985
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek