Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Mladá univerzita: Čeští a rakouští studenti společně na Vysočině

Mladá univerzita 2015
Kraj Vysočina ve středu navštívili účastníci Mladé univerzity 2015. Každoroční tradiční zastávka v krajském městě a jeho okolí byla pro studenty z Vysočiny a Dolního Rakouska ve věku od 11 do 14 let zpestřením celotýdenního kempu v Raabsu. „Pro účastníky sedmého ročníku Mladé univerzity jsme připravili tři zajímavé přednášky osobností z Vysočiny, odpoledne si pak mohli vybrat ze sedmi tematických workshopů,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
 

 
 

Tématem letošní Mladé univerzity je Člověk jako dobrodružství. Zhruba  130 účastníků v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě uvítala krajská radní Jana Fialová. Poté v kongresovém sále zhlédli přednášku Konec světa s oblohou v podání Miloše Podařila z České astronomické společnosti. Zdravotnický záchranář Zdeněk Veselý jim v dalším bloku představil, jak funguje záchranářství v České republice. Nejúspěšnější český horolezec Radek Jaroš pak účastníkům přeshraničního kempu popsal svou cestu na 14 nejvyšších vrcholů světa, tzv. Korunu Himaláje.

 

Program následující po přednáškách připravili organizátoři formou workshopů. Na Vysočině mohli studenti zavítat například do jihlavské ZOO a absolvovat komentovanou prohlídku a vyzkoušet si krmení zvířat, v rodném domě Josefa Hoffmana v Brtnici hledali ornamenty, ze kterých vyráběli originální krasohledy nebo se pod dohledem profesionálního fotografa Vladimíra Kunce seznamovali se základy fotografování. V rodném domě Gustava Mahlera v Jihlavě je hudebník Matěj Kolář naučil improvizovat a poznali i tradiční lidové nástroje – skřipky. Centrum dokumentárních filmů Jihlava připravilo workshop na téma Lunapark filmových vynálezů a v Horáckém divadle Jihlava si studenti vyzkoušeli neverbální komunikaci a díky odborně vedeným hereckým etudám objevovali řeč těla. Vyzkoušeli si i základy šálové akrobacie a vyráběli žonglérské pomůcky. Poslední skupina se na stanici Hasičského záchranného sboru Jihlava seznámila s prací hasičů, vyzkoušela si jejich oděvy, dýchací přístroje a absolvovala i soutěž, v rámci které účastníci transportovali figurínu, lezli na žebřík nebo absolvovali praktický výcvik hašení.

 

Večer se účastníci Mladé univerzity přesunuli zpět do Dolního Rakouska, kde se v pátek uskuteční slavnostní zakončení letošního ročníku. Zúčastní se ho i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 6.8.2015 / 6.8.2015

Počet návštěv: 5085
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies