Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Miloslav Brtník st.

Miloslav Brtník
Oceněn v roce 2013
 

 
 

Miloslav Brtník je legendou folkloru na Horácku. Jako hudebník, primas skřipácké muziky, folklorista, choreograf, autor pořadů, sběratel lidových písní a výtvarník proslul doma i v zahraničí, o čemž svědčí řada ocenění, kterých se mu dostalo.

Miloslav Brtník se aktivně zapojil do folklorního hnutí na Vysočině v 50. letech 20. století. V roce 1954 stál u zrodu jihlavského folklorního souboru Vysočan. K němu připojil skřipáckou muziku Josefa Havrdy z Velkého Beranova, která v pozdějších letech ovlivnila také instrumentář BROLNu (Brněnsky rozhlasový orchestr lidových nástrojů). Spolupracoval s etnochoreografkou a sběratelkou lidových písni Zdenkou Jelínkovou, zapojil se také do sběratelské činnosti v terénu. Výsledkem těchto aktivit, trvajících přes padesát let, jsou na tři stovky písní zachycených v regionu Horácka, které byly publikovány v roce 2004 v knize Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných.

Působil jako umělecký vedoucí a choreograf souboru Vysočan, vytvořil přes 150 choreografií, včetně hudebních uprav, byl primasem muziky. Spolupracoval s řadou folklorních souborů v regionu, mezi kterými lze uvést například Drahan Blansko, Kalamajka Havlíčkův Brod, Křenováček Křenovice, Škubánek Světlá nad Sázavou, Stražišťan Pacov, Velen Boskovice, Vysočánek Hlinsko nebo Podjavořičan Telč. Je autorem Horáckých folklorních slavností v Telči a Jihlavě a festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou. Spolupracoval také se svazem českých Chorvatů v Daruvaru. V roce 1990 stál u zrodu Horáckého folklorního sdružení. Působil také ve výboru Folklorního sdružení ČR, autorsky přispíval k pořadům MFF ve Strážnici, kde byl od roku 1995 členem senátu programové rady.

Se svým souborem natáčel v Československé a posléze České televizi, v Českém rozhlase v Brně i Praze, ale také v zahraničí (např. Velká Británie, Finsko, Francie).

Je nositelem řady ocenění za svoji folklorní činnost doma i v zahraničí. Jedním z nejvýznamnějších je zaražení jeho jména do mezinárodní příručky význačných vůdčích osobností světa „Kdo je kdo“ na základě rozhodnutí amerického životopisného ústavu American Biographical Institute (ABI).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.1.2014 / 21.1.2014

Počet návštěv: 27800
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies