Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina
Přeji Vám dobrý den,
těší mě, že jste při vyhledávání informací na krajském webu zavítali i na "mou" stránku, která by měla být komunikačním prostředkem – pevně věřím, že ne jediným – mezi Vámi a mnou.
S očekáváním Vašich podnětů a připomínek,
Martin Hyský
Tradičně před koncem roku, v době adventní, pořádá Kraj Vysočina ve svém sídle v Jihlavě oblíbenou akci pro veřejnost nazvanou Barevné Vánoce. Ty letošní připadly na čtvrtek 5. prosince. Vánoční zboží, dekorace a dobroty nabízelo během celého dne více než šedesát organizací. „Našimi věrnými hosty jsou domovy pro seniory, dětské domovy, charity, střední školy, charitativní organizace a ústavy sociální péče. Celkem akci zajišťovalo dvě stě lidí,“ informovala Eva Neuwirthová z tiskového oddělení Kraje Vysočina. Kraj Vysočina pořádá Barevné Vánoce od roku 2005.
Bezmála desítka odborníků pracujících v oblasti zemědělství na Vysočině byla součástí krajské delegace, která v závěru listopadu navštívila Maďarsko. Cílem třídenní cesty do regionu Szabolcs-Szatmár-Bereg byla výměna zkušeností v oblasti zemědělství, dotační politiky a nechyběly ani informace o zemědělském školství, šlechtění brambor nebo pěstitelství a chovu hospodářských zvířat.
Již třetím rokem se obce v České republice mohly zapojit do soutěže Aktivní obec pořádanou kolektivním systémem ASEKOL. Soutěž je vyhlašována v rámci podpory osvěty a sběru drobného elektra prostřednictvím červených kontejnerů. Odměňovány jsou nejaktivnější obce s největší výtěžností sběru prostřednictvím červených kontejnerů v přepočtu na obyvatele za dané období a intenzita medializace témat souvisejících s recyklací elektrozařízení v tisku nebo v online médiích.
Na přelomu listopadu a prosince letošního roku se rozběhne snad nejvýznamnější dotační program pro vlastníky lesů posledních let. Jsou jimi příspěvky na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích za období od 1. 10. 2017 do 31. 12. 2018. Příjem žádostí o tento příspěvek bude zahájen po nabytí účinnosti novely lesního zákona a žádosti bude možné prostřednictvím krajského úřadu podávat do 28. února 2020.
Tradiční setkání realizátorů ekologické výchovy v letošním roce hostilo infocentrum Služeb města Jihlavy. Realizátoři z řad neziskových organizací, zřizovaných organizací, veřejné správy i podnikatelské sféry představili dokončené environmentální projekty i návrh aktivit pro následující rok. Například Zoologická zahrada Jihlava nově nabízí pro školní třídy samoobslužný vzdělávací program ZOO v kufru, odpadářská firma ASMJ spolupracuje se zřizovanými organizacemi kraje v projektu Nový život starým knihám, záchranná Stanice Pavlov, o. p. s., zaměstnává lidi s handicapem, kteří zajišťují péči o zraněné živočichy, a školské zařízení Chaloupky, o. p. s., bude ve spolupráci s CHKO Žďárské vrchy slavnostně otvírat a provozovat v příštím roce Dům přírody.
Kraj Vysočina patří v třídění papíru, plastu, skla a nápojových kartonů mezi nejlepší kraje. Přesto dál vzdělává zástupce samospráv obcí a pracovníky jejich úřadů. „Především pro nové starosty jsme vydali informační brožuru „Odpadové hospodářství v obci“ a dvouletý nástěnný kalendář „Příklady dobré praxe odpadového hospodářství v Kraji Vysočina“. Vedle informačních materiálů byly zrealizovány ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM i čtyři vzdělávací semináře a tři exkurze do zařízení zpracovávající vytříděné odpady,“ vypočítává vzdělávací aktivity krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Ministr zemědělství Miroslav Toman tento týden v Jihlavě na konferenci k projektu Čistá Želivka informoval mimo jiné o průběhu projektu, do kterého v červnu letošního roku vstoupilo 16 zemědělských podniků působících v ochranném pásmu vodního díla Švihov. Zemědělci se dobrovolně zavázali v povodí Želivky omezit používání pesticidů, tedy látek na ochranu polních rostlin.
Kraj Vysočina je již třetím rokem vedoucím partnerem projektu Podpora přeshraniční spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje MA21/G21 (zkráceně MagNet), který je realizován v rámci programu spolupráce Interreg Rakousko – Česká republika. S ostatními projektovými partnery (Jihomoravský kraj, země Dolní Rakousko a Regionální rozvojová agentura jižních Čech) uspořádal v pátek 8. listopadu 2019 v Hodoníně závěrečnou konferenci úspěšného projektu.
Letošní konference se zúčastnilo na šest desítek školních koordinátorů ekologické výchovy, která se věnovala lesům, palčivému problému Vysočiny. Prezentace byly zaměřené na otázky: Čím je chřadnutí lesů způsobené, jak to aktuálně vypadá a co s tím školy mohou dělat? Jak o mrtvém lese učit, jak se do obnovy lesů na Vysočině aktivně zapojit a co nám vlastně klimatická změna přinese. Konferenci zakončila exkurze do okolí Stonařova po lokalitách, kde proběhla v nedávné době výsadba nových porostů.
Výkup spodních čelistí selat a bachyní prasete divokého, který organizuje už sedmým rokem Kraj Vysočina a spolupracuje na něm s okresními mysliveckými spolky Českomoravské myslivecké jednoty už druhým rokem vykazuje mírný pokles. Důvodem může být i fakt, že stavy prasat divokých ve volné přírodě podle dvou posledních sčítání stagnují. K regulaci počtů černé zvěře přistoupil Kraj Vysočina kvůli rostoucím škodám na zemědělských pozemcích a na nich rostoucích plodinách, trvá i nebezpečí přenosu nákazy např. klasického moru prasat na umělé resp. domácí chovy prasat, stále i přenos nákazy afrického moru. Na regulaci stavu černé zvěře vyčlenil Kraj Vysočina od roku 2013 už téměř tři milióny korun.
Složka dokumentů: Martin Hyský - radní Kraje Vysočina
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, 2002–2017 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se