Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21
Postupné zavádění prvků integrace do systému Veřejné dopravy Vysočina už veřejnosti nabídlo jednotnou krajskou jízdenku, na kterou mimo jiné mohou například jezdit cestující i v rámci MHD v Třebíči. Integrace autobusů a vlaků se nyní dolaďuje na Chotěbořsku, kde je upravován na základě připomínek občanů i vedení obcí zhruba v desítce případů jízdní řád platný od 1. 1. 2021 - především v případě školních autobusů.
Že jsou prasata divoká, mysliveckou mluvou „zvěř černá“, velmi inteligentní, nemůže být pochyb. Myslivci by o tom mohli vyprávět celou řadu příběhů, které s touto zajímavou zvěří zažili. Jejich učenlivost se projevuje například v okamžiku, kdy přicházejí za potravou, kterou jim myslivci předkládají. Jen výjimečně bezhlavě přibíhají na známá místa a většinou z dálky dlouze jistí a ověřují, zda jim nehrozí nebezpečí v podobě výstřelu z lovecké zbraně. Lov na vnadištích je pak o to složitější v tzv. semenných letech, kdy bohatě zaplodí stromy buků a dubů. Prasata v takových letech jen velice neochotně přicházejí za potravou na vnadiště, a právě takový rok je ten letošní.
Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil pro veřejnost výstavu nazvanou Projekty Kraje Vysočina v oblasti životního prostředí, která je od pondělí 9. listopadu do konce roku 2020 k vidění v kongresové budově sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. „Současná situace návštěvě krajského úřadu příliš nepřeje, proto bude možné výstavu zhlédnout až do konce roku. Z velkého množství dokončených, realizovaných nebo připravovaných projektů vybrali několik, které reprezentují, co všechno se v oblasti životního prostředí v kraji podařilo nebo daří uskutečnit. Ať už se jedná o projekty revitalizace parků, projekty podpořené evropskými dotacemi nebo zajímavosti k dokončení implementace Natury 2000,“ přibližuje výstavu radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Letošní rok, kromě měsíce dubna, přinesl na Vysočinu dostatek dešťových srážek, a to výrazně napomohlo zalesňování po těžbě kůrovcového dřeva. Sazenice lesních dřevin, pokud s nimi bylo dobře manipulováno, měli výbornou ujímavost a ztráty byly minimální. Negativně se projevil pouze dubnový přísušek, nebo naopak trvalé zamokření půd, které na některých místech znamenalo u sazenic odumření kořenů. Příznivé období pro zalesňování je i nyní díky vlhkému a zatím mírnému podzimu.
Že radon je plyn, vznikající jaderným rozpadem uranu, radioaktivní a při průniku z podloží do pobytových prostor v nadměrné koncentraci život ohrožující, není od roku 1991 žádnou novinkou. Ani to, že území Kraje Vysočina, vzhledem k dané geologické struktuře, je velmi bohaté na uranové žilky a žíly. Tomu také odpovídají naměřené hodnoty koncentrace radonu v některých obydlích, a to zejména na Třebíčsku a Žďársku, pohybující se řádově v rozsahu jeden tisíc až několik tisíc Becquerelů na m3 (Bq/m3). Přitom směrná hodnota pro starou zástavbu (do 28. února 1991) činí 400 Bq/m3 a pro novostavby 200 Bq/m3. Překročení směrné hodnoty znamená, že je nutné se touto problematikou vážně zabývat a možné nebezpečí eliminovat protiradonovým opatřením, na které je za určitých podmínek stále ještě možné získat státní dotaci.
Letošní rok je v mnoha ohledech jiný než ty přechozí. Do našich životů zasáhl COVID 19, a to doslova do všech jeho oblastí. Jsou přijímána opatření, která ovlivňují snad všechny naše činnosti, výkon práva myslivosti nevyjímaje. Ministerstvo zemědělství, jako ústřední orgán státní správy myslivosti, vydalo společně s Ministerstvem zdravotnictví stanovisko k textu Usnesení vlády České republiky, přijatému dne 26. 10. 2020. Jeho plné znění lze najít na webových stránkách Ministerstva zemědělství. V Kraji Vysočina je v současné době 525 honiteb a 7814 držitelů platných loveckých lístků trvale vykonávajících v honitbě právo myslivosti.
Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství od roku 2019 administruje žádosti o finanční příspěvky podle Zásad Ministerstva zemědělství, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích. První kolo žádostí bylo za období 4. čtvrtletí 2017 – 4. čtvrtletí 2018 a ve druhém kole se podávaly žádosti za celý rok 2019. Přehled za jednotlivé kraje je uveden níže v tabulce.
Povodně a sucho jsou dva hydrologické extrémy. Téměř každoročně dochází k výskytu některého z nich, a to i na území Kraje Vysočina. Všichni si jistě vzpomenou na rozsáhlé povodně v letech 1997, 2002 nebo 2006. V letech 2015–2019 se naopak projevovalo velmi suché období. Zároveň každoročně dochází k bleskovým povodním způsobenými intenzivními lokálními srážkami. V tomto týdnu došlo k povodňovým situacím ve žďárském okrese, kde hrozila zejména řeka Svratka.
Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje spolkovou činnost zájmových organizací na svém území. Peníze putují každoročně také včelařům, kteří stejně jako v minulosti obdrželi prostřednictvím okresních organizací dar ve výši přes 400 tisíc korun. Vedle podpory aktivit včelařských spolků vyplácí kraj další prostředky v oblasti včelařství, a to na vyšetření moru včelího plodu z měli. Vyšetření bylo z krajského rozpočtu podpořeno už podruhé. Cílem bylo plošné zmonitorování nákazové situace a záchyt možných zdrojů onemocnění. Oba projekty realizoval Státní veterinární ústav Jihlava.
V posledních dvou letech jsme na území Kraje Vysočina intenzivně monitorovali migrační koridory pro velké savce, s cílem identifikovat kritická místa a na nich jednotlivé bariéry, které jsou překážkami v migraci zvěře. Výsledkem monitoringu je 26 karet kritickým míst, které obsahují návrhy opatření/řešení na zlepšení nebo vyřešení průchodnosti daným kritickým místem.
Složka dokumentů: Martin Hyský - radní Kraje Vysočina
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se