Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Marie Rasochová

Oceněna v roce 2011
 

 
 

Marie Rasochová pochází ze zemědělské rodiny, což ovlivnilo její další pracovní zaměření.

V roce 1960 úspěšně zakončila studium na Vysoké škole zemědělské v Praze, kde se specializovala na genetiku a šlechtění polních plodin. Od roku 1962 se plně věnovala problematice pěstování, šlechtění a užití brambor nejprve jako odborná asistentka ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě v oddělení genetiky a šlechtění brambor, později pak od roku 1982 působila na pozici náměstkyně ředitele pro úsek genetiky a šlechtění a v rámci své funkce byla zodpovědná i za řízení šlechtitelských stanic brambor v České republice. V roce 1994 založila společnost Medipo Agras H. B., spol. s r. o., která se věnuje pěstování, množení a zpracování brambor. Společnost Medipo Agras H. B., spol. s r. o., je dnes největší společností ve svém oboru v České republice a je významným partnerem pěstitelů brambor v ČR, a zejména na Vysočině. Její výrobky obdržely nejenom značku Klasa ale i regionální značku původu – Vysočina.

Pro své odborné i praktické znalosti se stala uznávanou odbornicí nejen v ČR, ale i zahraničí. V Holandsku, Francii, Německu a Velké Británii je členkou odborných spolků i společností, které se zabývají problematikou pěstování, šlechtění a užití brambor.

Marie Rasochová patří k velkým propagátorům bramborářství. Svou dosavadní bohatou profesní kariéru spojila s tímto pro Vysočinu tolik typickým odvětvím a zasadila se obrovskou měrou o jeho popularizaci.

V České republice zavedla a prosadila v obchodní síti rozdělení brambor do varných typů A (salátové), B (přílohové) a C (pyré). V posledních letech se v průběhu různých veřejných vystoupení a publikační činnosti velmi věnuje propagaci brambor z Vysočiny v rámci programu Brambory – zlato Vysočiny. Zdůrazňuje, že díky specifickým půdním a klimatickým podmínkám mají brambory vypěstované na Vysočině jedinečnou chuť a kvalitu.

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 29.12.2011 / 29.12.2011

Počet návštěv: 41186
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies