Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Marie Cahová z Velké Bíteše oslaví 103. narozeniny

Marie Cahová
Marie Cahová z Velké Bíteše oslaví v pondělí 10. srpna krásných 103 let. Mnoho gratulantů ji přišlo popřát už dnes na bítešskou radnici a nechyběl mezi nimi ani starosta města Miroslav Báňa a krajský radní pro sociální záležitosti Petr Krčál. V červenci letošního roku rozšířila skupinu stoletých občanů kraje Vysočina i Kristýna Vastlová ze Stříteže u Jihlavy.
 

 
 

Marie Cahová dnes žije v městském domově důchodců na Tyršově ulici. Po smrti manžela, který zemřel 9. května 1945 při bombardování Velké Bíteše, vychovávala sama dva syny Oldřicha a Miloše. Kromě toho patří do její rodiny nespočet vnoučat, pravnoučat a prapravnoučat. Marie Cahová pracovala nějakou dobu jako taxikářka a ráda jezdila i na motorce. Dodnes se těší dobrému zdraví.

 

V červenci oslavila významné životní jubileum také Kristýna Vastlová ze Stříteže u Jihlavy. Od starosty Stříteže Pavla Koudeli dostala ke stým narozeninám stejný počet růžových růží. Hlavní část oslav probíhala za účasti celé rodiny (3 děti, 14 vnoučat, 12 pravnoučat a 2 prapravnoučata) i obyvatel Stříteže na místním fotbalovém hřišti. Paní Vastlová se i přes svůj úctyhodný věk udržuje v dobré kondici a ráda vypráví historky ze svého života.

 

Kristýna Vastlová se narodila 3. 7. 1909 v Jihlavě, místní části Dřevomlýny. Dětství prožila u babičky a dědečka v Dobroníně, kde také navštěvovala základní školu. Po ukončení základní školní docházky se vrátila do Jihlavy k rodičům, kde chodila dva roky do učení. V 17 letech se vdala, za 3 roky po svatbě její první manžel zemřel a Kristýna Vastlová vychvávala sama dvě malé dcery. Po smrti manžela nastoupila do skláren v Dobroníně. Za deset let se znovu vdala za pana Vastla (pouze shoda jmen, s prvním manželem nebyli příbuzní). Manžel byl donucen k odchodu ze Stříteže, proto se odstěhovala celá rodina do Poděbrad, kde pan Vastl pracoval jako brusič. V roce 1941 ho zatkli a do roku 1945 věznili v Mauthausenu. Poté se vrátil zpět k rodině do Poděbrad, kde zůstali do roku 1950, než se odstěhovali do Prahy. V roce 1964 se vrátili do Stříteže, kde paní Vastlová žije s rodinou dodnes. S druhým manželem vychovala Kristýna Vastlová dva syny, z nichž jeden zahynul ve věku 22 let v dolech. Krátce po návratu do Stříteže manžel zemřel. Po smrti manžela pracovala Kristýna Vastlová v JZD Střítež.

Oběma oslavenkyním přejeme pevné zdraví a vše nejlepší do dalších let.

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 

Marie Cahová z Velké Bíteše oslaví 103. narozeniny

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Marie Cahová z Velké Bíteše oslaví 103. narozeniny
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 7.8.2009 / 7.8.2009

Počet návštěv: 11163
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek