Cesta: Titulní stránka > Pavel Franěk - 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Malá součástka made in Vysočina přidaná k ochranným maskám zdravotníků vyřešila technické problémy

redukce
Až dvacet redukcí pro filtry na ochranné masky pro zdravotníky vyrobí denně jedna 3D tiskárna ORIGINAL PRUSA umístěná a fungující téměř bez větší pozornosti na oddělení GIS Krajského úřadu Kraje Vysočina. „Už zhruba týden se tady na podnět sestřiček z jihlavské nemocnice, resp. oddělení ARO, a dále i podle vlastního návrhu pana učitele Michala Hilla z jihlavské Střední školy průmyslové, technické a automobilní mění původní surovina ve strategický díl. Ten umožňuje na stávající modely masek užívaných v krajských nemocnicích na Vysočině umístit nejen jediný dosud padnoucí model ochranného filtru, ale nově i další dostupnější příslušenství jiných dodavatelů,“ popisuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví.
 

 
 

V nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina využívá zdravotnický personál při kontaktu s pacienty COVID-19 upravené modely masek Decatlon z dílny ČVUT. Právě na ně se tiskly na 3D tiskárnách podle chorvatského návodu nalezeného pracovníky jihlavského ARO první prototypy redukcí. Aktuálně se za zdmi krajského úřadu vyrábí redukce na další modely masek, tentokrát jde o celoobličejové masky, které měly specifické požadavky na montáž konkrétních filtrů. Redukce z dílny jihlavského učitele strojírenských předmětů Michala Hilla, jejíž vývoj trval pouhé dva dny, zásadně rozšířila možnost využívání většiny dostupných filtrů pro velké množství využívaných masek. První modely redukcí podle informací Vladimíra Novotného už v minulých týdnech vyzkoušely v praxi sestřičky oddělení ARO Nemocnice Jihlava. Další série vytištěných nenápadných dílů vyřešila obavy z nedostupnosti jednoho typu filtru i krajským záchranářům. V případě zájmu budou redukce poskytnuty i ostatním krajským nemocnicím na Vysočině.

Krajské oddělení geografických informačních systémů (GIS) původně na 3D tiskárně chrlilo obličejové štíty, teď už téměř týden tiskne redukce made in Vysočina. K dnešní půlnoci bude hotová první stovka redukcí.

 

Prototyp chorvatského modelu redukcí i originální pomůcka od Michala Hilla jsou dalším důkazem obrovského tvůrčího nasazení veřejnosti při řešení technických problémů ochrany lidí v první linii. Stejně jako desítky českých firem, které operativně změnily své výrobní programy a pomáhají svou výrobou se zvládnutím současné epidemiologické situace, tuto výzvu přijali i jednotlivci, kteří dobrým nápadem na zdánlivě „malou“ věc a jeho realizací řeší velké problémy.

 

ZZSZZS

redukce

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.4.2020 / 30.4.2020

Počet návštěv: 2917
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek